Multimedia

Wizyta wiceministra Jana Dziedziczaka w Portugaliiwtorek, 16 maja 2017, www.msz.gov.pl

Wiceminister Jan Dziedziczak rozmawiał w Portugalii z sekretarzem stanu ds. wspólnot portugalskich José Luísem Carneiro o zapewnieniu praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii w kontekście Brexitu. Reprezentował również Ministerstwo Spraw Zagranicznych podczas uroczystości stulecia objawień fatimskich z udziałem papieża Franciszka oraz licznych pielgrzymów z Polski.


„Polski rząd jest zdeterminowany, aby zagwarantować w możliwie najszerszy sposób prawa polskich obywateli, mieszkających w UK” – powiedział wiceminister Jan Dziedziczak podczas spotkania ze swoim odpowiednikiem z Portugalii. Dodał także, iż „Polska podziela stanowisko Portugalii, że zachowanie jedności wszystkich Państw Członkowskich w negocjacjach dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE pozostaje kwestią kluczową.” Spotkanie jest kontynuacją dialogu politycznego potwierdzonego podczas ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Portugalii w Warszawie (8.05) i służyło wymianie doświadczeń w przygotowaniach do negocjacji z UK w obszarach priorytetowych dla obu krajów. Portugalia również posiada znaczną diasporę w UK, która wg oficjalnych szacunków liczy ok. 235 tys. obywateli.

Rozmówcy wyrazili gotowość do wymiany doświadczeń w dziedzinie wspierania ‎Polonii i Polaków za granicą oraz diaspory portugalskiej w świecie.

W dn. 13.05 Wiceminister Jan Dziedziczak reprezentował Ministerstwo Spraw Zagranicznych podczas uroczystych obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich w Fatimie z udziałem papieża Franciszka. Polacy, po Hiszpanach i Włochach, od lat należą do najliczniejszych obcokrajowców pielgrzymujących do Fatimy. Wg danych Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w ub. r. liczba pielgrzymów z Polski wyniosła 11 440.

Wiceminister Jan Dziedziczak wziął także udział w inauguracyjnym spotkaniu Polonijnej Rady Konsultacyjnej, która utworzona została przy Ambasadzie RP w Portugalii i gromadzi przedstawicieli Polonii i Polaków mieszkających w Portugalii. Podczas spotkania Wiceminister przedstawił koncepcję funkcjonowania Polonijnych Rad Konsultacyjnych, których MSZ stworzyło już 39 przy placówkach dyplomatyczno-konsularnych w 19 krajach. Stwierdził, że dialog w ramach Rad Konsultacyjnych „ma na celu partnerskie współdziałanie w kształtowaniu jak najkorzystniejszego wizerunku Polski w świecie. To współdziałanie w równym stopniu służy Polsce, jak Polonii, bo poprawia wizerunek kraju jej pochodzenia w środowiskach jej zamieszkania i pracy”. Rozmawiano także o przygotowaniach do obchodów w Portugalii stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w przyszłym roku.

Podczas wizyty w Lizbonie wiceminister Jan Dziedziczak odwiedził miejsca pamięci związane z historią Polski i w towarzystwie Ambasadora RP złożył kwiaty na grobie Jana Szembeka, wiceministra spraw zagranicznych RP w latach 1932-1939 na cmentarzu Prazeres oraz pod pomnikiem Fryderyka Chopina, który znajduje się w prestiżowej lokalizacji w centrum miasta

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)