Multimedia

Wizyta wiceministra Jana Dziedziczaka w Madrycieczwartek, 25 maja 2017, www.msz.gov.pl

W dniach 21-23 maja przebywał w Madrycie Sekretarz Stanu ds. parlamentarnych, Polonii, konsularnych i dyplomacji publicznej Jan Dziedziczak, który spotkał się z miejscową Polonią, a także odbył rozmowy z Arcybiskupem Madrytu i Dyrektorem Instytutu Cervantesa.

Podczas spotkania w Ambasadzie z przedstawicielami hiszpańskich stowarzyszeń polonijnych Wiceminister Jan Dziedziczak podkreślił, że wspólnym obowiązkiem Polaków jest ochrona dobrego imienia naszego kraju i troska o rozpowszechnianie wiedzy o polskiej kulturze i historii. Minister zaapelował o zdecydowane działania w zwalczaniu tzw. „wadliwych kodów pamięci”. Zaznaczył również, że posyłanie dzieci do szkół polonijnych i konsekwentne mówienie domach po polsku to wyraz prawdziwego patriotyzmu i klucz do przekazania następnym pokoleniom polskiej tożsamości.

Głównym tematem rozmowy Wiceministra J. Dziedziczaka z Dyrektorem Instytutu Cervantesa w Madrycie Juanem Manuelem Bonet była wymiana doświadczeń na temat funkcjonowania instytutów kultury, a także możliwości współpracy w związku przyszłoroczną rocznicą 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wspólnie z Arcybiskupem Madrytu Kardynałem Carlosem Osoro Wiceminister J. Dziedziczak złożył kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Podczas rozmowy podkreślono przywiązanie do dziedzictwa Polskiego Papieża i konieczność propagowania chrześcijańskich wartości we współczesnym świecie. Arcybiskup podziękował Polsce za wspaniałe przygotowanie ŚDM w Krakowie i za propagowanie w Unii Europejskiej wartości chrześcijańskich. Wiceminister J. Dziedziczak z uznaniem wspominał świadectwo wiary, jakie dawali w Polsce hiszpańscy pielgrzymi.

W ramach obchodów 40-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią Wiceminister Jan Dziedziczak wygłosił wykład na Katolickim Uniwersytecie San Pablo CEU poświęconą dyplomacji historycznej, w której wzięli udział przedstawiciele środowisk akademickich, korpusu dyplomatycznego oraz miejscowej Polonii.

Podczas swojego pobytu w Madrycie Wiceminister J. Dziedziczak spotkał się również członkami Instytutu im. Karola Wojtyły oraz Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym „Poland First to Fight”.

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)