Multimedia

Wiceminister Jan Dziedziczak w Austrii o zagładzie europejskiej inteligencji pod okupacją niemieckąponiedziałek, 8 maja 2017, www.msz.gov.pl

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin otworzyli dzisiaj w Wiedniu międzynarodową konferencję naukową „Zabijanie Inteligencji. Europejskie Elity Intelektualne pod okupacją niemiecką, 1939-1945”.

– Niszczenie inteligencji w czasie wojny było procesem fizycznej zagłady narodu polskiego i przyniosło ogromne straty, po wojnie tylko ok. 1 proc. Polaków miało wyższe wyksztalcenie, co miało skutki dla powojennej historii Polski. Ta strata była odbudowywana przez dziesięciolecia – podkreślił wiceminister Jan Dziedziczak. – ‎Chcemy dotrzeć z przesłaniem, czym było niszczenie społeczeństwa obywatelskiego przez okupantów, do europejskiej inteligencji. Dlatego tak ważne jest dla nas godne upamiętnienie ofiar obozu w Gusen ‎– mówił wiceszef MSZ. W skład systemu obozów Mauthausen-Gusen wchodziło 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii, przy czym największe były obozy w Gusen, Mauthausen oraz Ebensee. Szacuje się, że we wszystkich obozach więzionych było nie mniej niż 190 tys. osób. Polacy stanowili ok. 25 proc. wszystkich więźniów systemu i byli najliczniejszą grupą narodowościową.‎

Dwudniowa konferencja, organizowana wspólnie przez Instytut Polski w Wiedniu i Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z obchodami 72. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen. W uroczystościach, m.in. przy Memoriale Gusen, zorganizowanych przez Ambasadę RP w Wiedniu po raz pierwszy wziął udział prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.‎ W Memoriale Mauthausen odbyły się też uroczystości rocznicowe zwieńczone zorganizowanym przez Instytut Polski w Wiedniu oraz Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego koncertem ‎muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz chóru „Camerata Silesia” z Katowic.

‎W poniedziałek w Ambasadzie RP w Wiedniu wiceminister Jan Dziedziczak spotkał się ponadto z byłymi więźniami KL Mauthausen-Gusen oraz austriacką Polonią. Wiceszef MSZ odznaczył Krzyżami Wolności i Solidarności zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej w Polsce: Tadeusza Jaskulskiego, Piotra Radowskiego i Mirosława Wojnarowskiego.


Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)