Multimedia

V edycja międzynarodowego projektu „Bon Pierwszaka”poniedziałek, 7 września 2020

W dniu dzisiejszym zainaugurowałem w Kancelarii Prezesa Ministrów prezentację V edycji międzynarodowego projektu „Bon Pierwszaka”. Decyzja rodzica mieszkającego poza granicami kraju o posłaniu dziecka do polskiej szkoły ma strategiczny wpływ na całą jego przyszłość. Rząd RP zachęca rodziców i dzieci do nauki w szkołach z językiem polskim m.in. poprzez udzielanie rzeczowego i finansowego wsparcia pierwszoklasistów. To wsparcie jest szczególnie istotne i potrzebne naszym Rodakom na Wschodzie.
Jako Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, wspólnie z Ministrem Michałem Dworczykiem, Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Mikołajem Falkowskim, Prezesem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” przedstawiliśmy ideę projektu „Bon Pierwszaka”. Opowiedzieliśmy o zakresie jego oddziaływania oraz znaczeniu dla młodego pokolenia Polaków na Wschodzie i w Republice Czeskiej. Wystąpienia przeplatały krótkie materiały filmowe, relacjonujące atmosferę inauguracji „Bonu Pierwszaka” w dniu 1.IX.2020 r. w wybranych szkołach w krajach objętych wsparciem.
Projekt „Bon Pierwszaka” to inicjatywa skierowana do młodych Polaków na Wschodzie (Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina) i w Republice Czeskiej, którą państwo polskie dofinansowuje od 2016 roku w ramach budżetu przeznaczonego na wsparcie działań polonijnych. W 2020 roku projekt został sfinansowany ze środków polonijnych, pozostających w dyspozycji KPRM w kwocie blisko 1,5 mln zł.
„Bon Pierwszaka” to niezwykle ważny projekt, bo jak zawsze podkreślam, podstawą podtrzymywania polskiej tożsamości wśród Polaków mieszkających za granicą jest właśnie nauka języka polskiego.
Wszystkim Pierwszakom życzę samych sukcesów na Ich nowo rozpoczętej, wieloletniej przygodzie z edukacją!
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)