Multimedia

Uczciliśmy rocznicę Konstytucji 3 Majaczwartek, 3 maja 2018, Leszno24.pl

Kilkuset mieszkańców Leszna uczestniczyło w patriotycznej manifestacji z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęto mszą świętą w leszczyńskiej bazylice. Jak zwykle prowadził ją ks. proboszcz Jan Majchrzak, wielki nasz patriota, potrafiący, jak rzadko kto, zachęcać ludzi do myślenia i działania w duchu poszanowania tradycji i miłości do Ojczyzny. Kazanie, również przepełnione treściami patriotycznymi wygłosił ks. Patryk Nachaczewski.

W mszy uczestniczyła Orkiestra Dęta Miasta Leszna, kompania honorowa wojska oraz wiele pocztów sztandarowych.

Po mszy uformował się pochód, który prowadzony przez orkiestrę i poczty sztandarowe przeszedł ulicami miasta pod Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprezydent Leszna dr Piotr Jóźwiak. Przypomniał, że nasza konstytucja była pierwszym takim aktem w Europie i drugim, po amerykańskiej, w świecie. Fakt ten świadczy o wielkości ludzi, którzy nad Konstytucją pracowali. Konstytucja była aktem zupełnie nowatorskim. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Choć uznawała religię katolicką za państwową, to gwarantowała "wszystkim ludziom jakiegokolwiek wyznania pokój w wierze i opiekę rządową". Wprowadzała dziedziczną monarchię i rząd odpowiedzialny przed parlamentem.

Piotr Jóźwiak przypomniał wielkich synów Ziemi Leszczyńskiej, którzy przyczynili się do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To: Ignacy Wyssogota Zakrzewski z Białcza Starego i Franciszek Antoni Kwilecki konfederat barski, poseł wielkopolski i starosta wschowski.

W podobnym duchu wypowiedział się poseł Jan Dziedziczak. Zachęcał do ustawicznego propagowania idei Konstytucji 3 Maja, bo wiedza ta w społeczeństwie jest ciągle niewystarczająca.

Z programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Lesznie.

Liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa oddała salwę

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)