Multimedia

To były dwie najgorsze drogi w powiecie leszczyńskim. Teraz zostały przebudowaneniedziela, 26 września 2021, https://leszno24.pl/pl/fotorelacje/inne/otwarcie-dwoch-drog-w-powiecie-leszczynskim/6287,32

W sobotę, 25 września uroczyście oddano do użytku dwie zmodernizowane drogi w powiecie leszczyńskim. To odcinki ze Strzyżewic do Henrykowa oraz z Górki Duchownej do Targowiska.

W uroczystościach otwarcia obu przebudowanych dróg, które odbyły się jedna po drugiej - w Strzyżewicach i Górce Duchownej - wziął udział sekretarz stanu i poseł PiS Jan Dziedziczak. Razem z nim wstęgi przecinali: starosta Jarosław Wawrzyniak, wójtowie Święciechowy Marek Lorych i Lipna Łukasz Litka oraz przedstawiciele firm, które realizowały inwestycje.

Przebudowa 1,3 km drogi od wiaduktu drogi S5 w Strzyżewicach do przepustów melioracyjnych w kierunku Henrykowa kosztowała 735.940 zł i w całości została sfinansowana z dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Dróg i Ulic z Leszna. Dodatkowo, w ramach własnych zadań, brygada remontowa Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie wykonała na pozostałych odcinkach 4-kilometrowej drogi Strzyżewice-Henrykowo naprawy krawędzi łuków jezdni i podwójne powierzchniowe utrwalenie nawierzchni bitumicznej.

- Ta droga ma lokalny charakter, łączy dwie miejscowości w gminie Święciechowa, więc nie było możliwości pozyskania dofinansowania z innych źródeł niż Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Rok temu odbieraliśmy czeki od premiera Mateusza Morawieckiego i może niektórzy powątpiewali, czy te pieniądze będą, czy nie. Były szybko, jeszcze przed końcem roku wpłynęły na konto powiatu i dziś możemy otworzyć przebudowaną drogę - mówił starosta Jarosław Wawrzyniak. - Został mam jeszcze odcinek przez samą wieś Strzyżewice i połączenie z drogą krajową numer 12. Myślę, że na przyszły rok to zrobimy.

Z kolei modernizacja 1,1 km drogi z Targowiska do Górki Duchownej wraz z wykonaniem 770-metrowego ciągu pieszego przy Górce Duchownej to koszt 1.558.819 zł. Na inwestycję złożyły się: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - 964.986 zł, powiat leszczyński - ponad 340.000 zł, gmina Lipno - 247.000 zł. Wykonawcą zadania była firma Drogbud-Gostyń.

- Do przebudowy tej drogi przymierzaliśmy się kilka lat, ale dopóki nie pojawiał się Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych nie było możliwości pozyskania dofinansowania - podkreślał starosta Jarosław Wawrzyniak. Inwestycja służy już mieszkańcom, a latem będzie służyć pielgrzymom tłumnie przybywającym do sanktuarium. Teraz będą mieć do swojej dyspozycji bezpieczną drogę i ścieżkę pieszą prowadzącą od stacji kolejowej w Górce Duchownej do świątyni.

- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych został uruchomiony po to, aby minimalizować skutki pandemii. Jaki to związek z drogami? To jest element szerszego programu naszego rządu - ma rozkręcić gospodarkę w czasie światowego kryzysu wywołanego przez COVID-19. Dlatego kierujemy pieniądze z funduszu do społeczeństwa, a zyski z nich ma otrzymać polski obywatel, w Polsce lokalnej, czego najlepszym przykładem są obie te przebudowane właśnie drogi, realizowane przez lokalne firmy we współpracy rządu z samorządami - powiedział poseł Jan Dziedziczak.

Warto dodać, że jedną z planowanych, kolejnych inwestycji powiatu leszczyńskiego jest przebudowa drogi Lipno-Osieczna. Samorząd chce pozyskać na nią pieniądze z Polskiego Ładu.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)