Multimedia

Rząd PiS rozszerza działanie Karty Polaka na cały świat. Prezydent RP podpisał ustawę - wypowiedź Jana Dziedziczakaczwartek, 6 czerwca 2019, http://www.radiomaryja.pl/informacje/r

Rząd PiS rozszerza działanie Karty Polaka na cały świat. Prezydent RP podpisał ustawę

5 czerwca 2019

Karta Polaka obejmie swoim działaniem wszystkie kraje świata. Nowelizację dokumentu, który potwierdza przynależność do narodu polskiego podpisał prezydent Andrzej Duda.

Obecnie Karta przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Osoby ubiegające się o dokument muszą wykazać swój związek z polskością m.in. bierną znajomość języka polskiego oraz polską narodowość rodziców lub dziadków.

Rozszerzenie działania Karty to znakomita wiadomość dla Polaków poza granicami Ojczyzny – powiedział poseł i były szef MSZ Jan Dziedziczak. Przypomniał, że około 20 mln naszych rodaków nie ma polskiego obywatelstwa.

– Wielu z naszych rodaków posiada podwójne obywatelstwo – polskie i kraju, w którym aktualnie mieszka. Jest duża grupa naszych rodaków, którzy z różnych przyczyn, chociażby historycznych, jak Polacy na terenie dawnego Związku Sowieckiego, czy zupełnie innej przyczyny, ale także w wyniku zawirowań historycznych, jak Polacy w Ameryce Południowej – nie mają polskiego obywatelstwa. Utożsamiają się z Polską, utożsamiają się z polskością, dbają o Polskę, ale dokumentu potwierdzającego podwójne obywatelstwo niestety nie mają. Karta Polaka jest właśnie dla nich. Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozszerza tę kartę nie tylko na kraje dawnego Związku Sowieckiego, ale i na cały świat – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Po nowelizacji z 2016 r. posiadacze Karty Polaka, jeśli przyjadą do Polski na stałe, otrzymają bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, a po roku obywatelstwo polskie.

Mogą też liczyć na pomoc w okresie adaptacji – m.in. świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

RIRM


+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)