Multimedia

Rząd nie wycofuje się z dofinansowania „Golgota Picnic”piątek, 13 czerwca 2014, Radio Maryja

Ministerstwo kultury pomimo protestów nie wycofuje się z dofinansowania Malta Festiwal Poznań, w ramach którego prezentowany będzie spektakl „Golgota Picnic” obrażający uczucia religijne katolików.

Wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska podkreśla, że od wielu lat finansuje festiwal, który jest najwyżej oceniany w Polsce i kierowany przez człowieka, który tego zaufania nigdy nie zawiódł. Finansowanie ministerstwa obejmuje cały projekt kwotą ok. 1 miliona zł, która wystarczy na zrealizowanie 20 proc. zaplanowanych wydarzeń. W sumie jest ich 146.

Ministerstwo kultury na etapie finansowania nie wnika w szczegóły założonych projektów, a ocena czy dzieło Rodrigo Garcia będzie obrażało uczucia katolików jest możliwa tylko po obejrzeniu tego spektaklu – powiedziała Małgorzata Omilanowska.

Poseł Jan Dziedziczak podkreśla, że w ten sposób zmusza się nas wszystkich do finansowania ekspozycji, które obrażają katolików.

Wolność religijna powinna być chroniona. Nie powinno się obrażać ludzi wierzących żadnej religii, o tym wyraźnie mówi Kodeks karny art. 196. Nie widzę przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, którzy z takim samym zapałem broniliby wolności sztuki, jeżeli obrażani zostaliby muzułmanie czy żydzi. Nie sądzę, żeby te osoby, tak wytrwale i w sposób zaangażowany broniły wolności sztuki – podkreślił poseł Jan Dziedziczak.

Zaplanowane na 27 i 28 czerwca widowisko „Golgota Picnic” jest wulgarną kpiną z Męki Pana Jezusa. Przeciwko obrażaniu katolików w czasie Malta Festiwal protestuje wiele środowisk patriotycznych. „Golgota Picnic” była już przyczyną masowych demonstracji i protestów m.in. we Francji.

Rząd nie wycofuje się z dofinansowania Golgota Picnic
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)