Multimedia

Rawickie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętychsobota, 1 marca 2014

Już po raz drugi, na zaproszenie działaczy rawickiego Komitetu PiS, poseł Jan Dziedziczak uczestniczył w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rawiczu.
Na terenie miejskiej nekropolii znajdują się m.in. groby zmarłych i pomordowanych żołnierzy tzw. drugiej konspiracji niepodległościowej. Wśród tych grobów postawiono obelisk upamiętniający tych wszystkich, którzy oddali swoje życie polskiej sprawie. Miejscem kaźni było rawickie więzienie, gdzie funkcjonariusze służby więziennej oraz UB męczyli polskich patriotów, którzy nie chcieli oddać Ojczyzny w obce ręce.

Uroczystości zorganizowali działacze Prawa i Sprawiedliwości z Rawicza oraz rawickiego Klubu Gazety Polskiej.
Odezwę do mieszkańców odczytał mec. Józef Niemczynowski. W swoim wystąpieniu przypomniał z czym wiąże się data 1 marca. „Tego dnia, 1 marca 1951 roku, w więzieniu mokotowskim, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość ….”
Z kolei lider Klubu Gazety Polskiej przypomniał historię żołnierzy walczących o niepodległość Polski tuż po zakończeniu II wojny światowej.

W trakcie uroczystości głos zabrał także poseł Jan Dziedziczak. Podziękował zebranym za przybycie, za zaakcentowanie patriotycznej postawy, za uczczenie „Żołnierzy Wyklętych”.

Zebrani, pod przewodnictwem proboszcza ks. Józefa Podemskiego, modlili się przy grobach zamordowanych i zamęczonych więźniów rawickiego więzienia.

Tuż po zakończeniu uroczystości poseł wraz z działaczami PiS złożyli kwiaty pod Obeliskiem Smoleńskim na rawickim cmentarzu.

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)