Multimedia

Powiat bawił się w deszczu na dożynkach w Choczuponiedziałek, 7 września 2015, Pleszew.naszemiasto.pl

Gospodarzem powiatowego Święta Plonów była gmina Chocz. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą, po której w parku odsłonięto pomnik króla Kazimierza Wielkiego. Następnie uroczysty korowód przemaszerował na plac przy Zespole Szkół.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy przygotowały - pod opieką Pauliny Konowrockiej - dzieci i młodzież ze Studia Piosenki GOK w Choczu. Starostami "Święta Plonów" byli: Małgorzata Szablewska i Damian Pelka. Funkcję asystentów pełnili: Mirona Ryżak i Mariusz Skórzybut. To oni złożyli na ręce władz gminy Chocz i powiatu pleszewskiego wieniec oraz chleb dożynkowy. Bochen chleba otrzymali również przedstawiciele gmin należących do powiatu.

Życzenia rolnikom składali: burmistrz Chocza Marian Wielgosik, starosta Maciej Wasilewski, oraz goście z Niemiec. Poseł Jan Dziedziczak odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tego dnia rozstrzygnięto również konkursy na najpiękniejszy wieniec (triumfowała wieś Łęg - gmina Czermin) i najciekawszy witacz dożynkowy (I miejsce dla Niniewa, nagrodę specjalną otrzymała Kuźnia). Goście mogli spróbować pysznego jedzenie przygotowanego przez sołectwa gminy Chocz oraz Radę Rodziców Zespołu Szkół. W konkursie na "Najlepsze Kulinarne Stoisko Sołeckie" wygrał Chocz.

Nagrodzono także panie z KGW, które brały udział w plebiscycie Wielkopolskie Koło Gospodyń Wiejskich 2015 organizowanym przez ,,Głos Wielkopolski'' i "Gazetę Pleszewską".

Drugie miejsce w Wielkopolsce i pierwsze w powiecie pleszewskim zdobyło KGW z Sowiny. Nagrody wręczyła senator Andżelika Możdżanowska oraz w imieniu burmistrza Pleszewa - wiceprzewodniczący rady miejskiej Włodzimierz Grobys.

Drugie miejsce w powiecie zdobyło KGW z Kowalewa, otrzymało nagrodę od marszałka województwa wielkopolskiego Marzeny Wodzińskiej. Na scenie pojawiła się w towarzystwie senatora Witolda Sitarza,

Nagrodę za III miejsce w powiecie KGW Rokutów wręczył starosta pleszewski Maciej Wasielewski.

Dla KGW Dobrzyca za I miejsce w gminie nagrodę wręczył burmistrz Jarosław Pietrzak, dla KGW Czermin - za I miejsce w gminie Czermin nagrodę wręczył wójt Sławomir Spychaj.
Dyplomy od ,,Gazety Pleszewskiej'' wręczyła szefowym KGW redaktor naczelna ,,Gazety Pleszewskiej'' Irena Kuczyńska.

Na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne. Odbył się pokaz taekwondo. Była również wystawa fotografii z archiwum Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz wystawa twórców ludowych.

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)