Multimedia

Poseł na pielgrzymce robotników i pracodawców w bazylice Świętego Józefa w Kaliszuczwartek, 1 maja 2008

Delegacje stoczniowców, górników, hutników, kolejarzy, samorządowców i zarządów regionalnych „Solidarności” z całego kraju uczestniczyły w 16. pielgrzymce robotników i pracodawców do bazyliki Świętego Józefa Kaliskiego w Kaliszu. W uroczystości uczestniczył również poseł Jan Dziedziczak. - Jest to wyjątkowe miejsce, kaliska bazylika jest centralnym ośrodkiem kultu św Józefa w Polsce. Bardzo często podczas pobytu w Kaliszu przybywam do bazyliki przed obraz Świętej Rodziny z modlitwą - podkreślił poseł Jan Dziedziczak. 1 maja Kościół katolicki obchodzi święto św. Józefa – patrona ludzi pracy.

Pątnicy prosili św. Józefa o godziwe warunki pracy i równe szanse firm w konkurencji z dużymi przedsiębiorstwami. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Kryzys wolności, prawdy i solidarności zagrożeniem dobra osoby ludzkiej”. Po mszy św. pielgrzymi złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Prosili o wyniesienie do chwały ołtarzy papieża, prymasa Stefana Wyszyńskiego i księdza Jerzego Popiełuszki.

W homilii wygłoszonej do robotników, ordynariusz diecezji kaliskiej bp Stanisław Napierała mówił m.in. o potrzebie ścisłej współpracy pracowników i pracodawców. – Powinna być dobra atmosfera, bo tylko wtedy ludzie się dobrze mają. „Solidarność” powinna to budować – podkreślił.

Zdaniem biskupa, „po prawie 20 latach od odzyskania niepodległości, dziś są warunki ażeby budować Polskę zasobną (...) i Polskę, która ma należne jej miejsce w Europie i świecie”. – Wobec obcych należy tak postępować, aby oni szanowali Polaków – mówił ordynariusz.

Według duchownego dziś jakby zapomniano o wielkim wkładzie Polski i polskich robotników w przeobrażenia w Europie.


Administrator strony: Błażej Wojtyła

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)