Multimedia

Ponad 28 milionów złotych rządowej dotacji dla miast i gmin południowej Wielkopolskiśroda, 31 marca 2021, https://radio.opole.pl/104,398588,ponad-28-milionow-zlotych-rzadowej-dotacji-dla-m

"Ponad 28 milionów złotych otrzymają miasta i gminy w południowej Wielkopolsce z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych" – poinformowali w środę PAP sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak oraz poseł Piotr Kaleta.

Zdaniem parlamentarzystów z okręgu kalisko-leszczyńskiego jednym z celów wsparcia jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju, czyli wspieranie zarówno dużych miast, jak i najmniejszych miejscowości. Uważają, że lokalne inwestycje dają impuls do rozwoju całego kraju.

Dzięki tym funduszom w Kaliszu zostanie wybudowane połączenie ul. Szerokiej z ul. Łódzką na odcinku od ul. Żwirki i Wigury do ul. Warszawskiej. Na ten cel z RFIL przeznaczono 6 mln zł. Droga będzie miała dwie jezdnie dwupasmowe o nawierzchni bitumicznej, chodniki i ścieżki rowerowe, drogi serwisowe zapewniające dojazd do posesji oraz zatoki autobusowe. Powstaną też dwa ronda, kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne wraz z doświetlaczami przejść dla pieszych.

W gminnych miejscowościach powiatu kaliskiego zostaną przebudowane i zmodernizowane lokalne drogi.

Blizanów otrzyma 700 tys. zł na modernizację i rozbudowę stacji uzdatniania wody w Jastrzębnikach oraz 230 tys. zł na przebudowę drogi gminnej w Szadku. Remontowana droga na odcinku Piotrów – Zagorzyn połączy się bezpośrednio z drogą wojewódzką nr 442, stanowiącą dostęp do autostrady A2 we Wrześni oraz połączy drogi krajowe nr 12 i 25. Szczytniki otrzymają 500 tys. zł na przebudowę dróg gminnych w miejscowościach Szczytniki, Popów i Radliczyce. "Utwardzenie nawierzchnią asfaltową zdecydowanie poprawi warunki życia i bezpieczeństwo mieszkańców, dzieci dowożonych i dochodzących do szkoły w Radliczycach, bezproblemowy dojazd karetki pogotowia i straży pożarnej" – powiedział Kaleta.

W regionie południowej Wielkopolski – jak poinformował parlamentarzysta – dofinansowanie w wysokości 6 mln zł otrzymał szpital w Pleszewie.

Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę i doposażenie oddziału ginekologii i położnictwa, bloku operacyjnego oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. W szpitalu mają powstać sala operacyjna, sale nadzoru poznieczuleniowego, zaplecze opieki okołooperacyjnej, stanowiska intensywnej terapii oraz izolatka.

4 mln zł trafi do Miejskiej Górki z przeznaczeniem na budowę przedszkola gminnego z dwoma oddziałami żłobkowymi. W obiekcie przewiduje się pomieszczenia do zajęć logopedycznych, korekcyjnych i rehabilitacyjnych. Przy przedszkolu zlokalizowany będzie plac zabaw oraz parkingi umożliwiające bezpieczne odprowadzenie i odebranie dziecka.

Szpital w Kępnie otrzyma 5,5 mln zł na przebudowę oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, położniczo-ginekologicznego i noworodkowego oraz na przebudowę traktu porodowego.

Dla Jarocina zaplanowano 3,3 mln zł na przebudowę drogi gminnej przy drodze S11 w Cielczy z drogą w Wilkowyi.

Powiat ostrowski otrzyma 8 mln zł. "Dzięki tym funduszom będziemy mogli wybudować letnią scenę w Parku Natury w Odolanowie oraz w tej samej gminie w miejscowości Uciechowo boisko wielofunkcyjne" – powiedział Jan Dziedziczak. Na terenie gminy Raszków powstaną 4 przedszkolne boiska sportowe. Kompleksową modernizację energetyczną wraz z systemem wentylacyjnym przejdzie bursa szkolna w Ostrowie Wlkp. (PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ lena/

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)