Multimedia

Politycy PiS uspokajają. Leszno na "Polskim Ładzie" zyska, a nie stracisobota, 9 października 2021, https://elka.pl/content/view/106352/80/

Wprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości rozwiązania w ramach „Polskiego Ładu” przyniosą Lesznu więcej korzyści – zapewniają poseł Jan Dziedziczak i Adam Kośmider, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Leszna. Polityk i samorządowiec PiS przyznali, że podniesienie kwoty wolnej od podatku zmniejszy wpływy do budżetu z PIT i CIT, jednak dotacje na inwestycje przyniosą dwa razy więcej pieniędzy.
Po zapowiedziach podniesienia kwoty wolnej od podatku w ramach „Polskiego Ładu” krytycznie do tych rozwiązań odnieśli się samorządowcy. Ich zdaniem zmniejszy to znacząco wpływy do budżetów miast i gmin. Prezydent Leszna Łukasz Borowiak także poinformował, że wpływy do miejskiej kasy z udziału w podatkach PIT i CIT będą mniejsze o ok. 30 milionów złotych rocznie. Dane takie podaje Związek Miast Polskich .

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł Jan Dziedziczak i wiceprzewodniczący RML z PiS Adam Kośmider odnieśli się do tych danych. Kośmider przyznał, że udział samorządu w podatkach dochodowych się zmniejszy, jednak nie należy się tego obawiać. -Rząd Prawa i Sprawiedliwości przewiduje dodatkową subwencję inwestycyjną - powiedział. Wiceprzewodniczący dodał, że w ostatnich pięciu latach wpływy do budżetu z udziału w podatkach wzrosły o 46 procent - z 446 do 654 milionów. Kośmider zachęcił też do korzystania z „kalkulatora wynagrodzeń” znajdującego się na rządowej stronie podatki.gov.pl . Tam też znajduje się kalkulator dochodów samorządowych - według rządowych wyliczeń Leszno na wpływach z podatków nie tylko nie straci, ale nawet zyska prawie 20 milionów złotych.

-Należy pamiętać, że pieniądze z kwoty wolnej od podatków nie znikną, tylko zostaną w kieszeni podatników - podkreślił Jan Dziedziczak. Poseł zapewnił, że samorząd Leszna może sięgać po rządowe wsparcie na inwestycje, na które rząd przeznacza 8 miliardów złotych. W pierwszym naborze miasto złożyło wniosek na przebudowę Nowego Rynku i Placu Metziga, opiewający na 26 milionów złotych oraz na termomodernizację hali Trapez. -W październiku będą one rozpatrzone, także w październiku ruszy nabór do kolejnej transzy dotacji - powiedział Dziedziczak - tylko te dwie transze przyniosą Lesznu dwukrotność tego, co budżet straci na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku. Parlamentarzysta PiS zapewnił, że jest przekonany o pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji miasta.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)