Multimedia

Ostrów Wlkp. Powiatowy Konkurs z okazji 75. Rocznicy Kampanii Wrześniowejpiątek, 3 października 2014

Upamiętnili bohaterstwo

Dariusz Jakóbczak zwyciężył w przeprowadzonym w piątek, 3 października 2014 r. w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim Powiatowym Konkursie z okazji 75. Rocznicy Kampanii Wrześniowej. Imprezę swoją obecnością zaszczycili: poseł Rzeczypospolitej Polskiej Jan Dziedziczak i wicestarosta powiatu ostrowskiego Tomasz Ławniczak.

Patronat honorowy nad zmaganiami objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak; Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim; Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Zachodni. Ideę wsparło kilkanaście podmiotów wydawniczych: Świat Książki Sp. z o.o.; Fronda PL Sp. z o.o.; Zysk i S-ka; Wydawnictwo Sejmowe; Demart S.A.; Dom Wydawniczy „Rafael”; Literackie Towarzystwo Wydawnicze; AMBER Sp. z o.o.; Wydawnictwo Naukowe UAM; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Sp. z o.o.; Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Pomysłodawcą i inspiratorem całego przedsięwzięcia był nauczyciel – pasjonat mgr Krzysztof Kokot. To dzięki Jego osobistym zabiegom do konkursu zgłosiło się aż 7 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu ostrowskiego. Uczestnicy w ciągu godziny zmagali się z niezwykle trudnymi pytaniami z zakresu problematyki wojskowej. W trakcie przerwy zaproszeni goście mogli obejrzeć dwa dokumenty filmowe – wywiady, które wyżej wspomniany organizator przeprowadził z nieżyjącymi już dziś uczestnikami szarż kawaleryjskich spod Wólki Węglowej i Krojant. - Bez wątpienia tego rodzaju akcje, jak olimpiady i konkursy historyczne są pięknym świadectwem upamiętnienia bohaterstwa osób, nie rzadko bezimiennych i zapomnianych przez potomnych. To również wielkie uznanie dla 27 uczniów, którzy stanęli do rywalizacji o pierwsze miejsce z tak wąskiego tematu jakim jest jednak kampania wrześniowa. – podsumował drugi z organizatorów konkursu dr Piotr Wiertelak – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z ZSB-E.

Komisja jury w składzie: Donata Konieczna (II LO) – przewodnicząca, Jarosław Maląg (ZSB-E) oraz Grzegorz Marciniak (ZSU) po sprawdzeniu testu złożonego z 40 pytań, podjęła decyzję o przyznaniu trzech pierwszych wyróżnień. Pierwszą lokatę zajął przedstawiciel gospodarzy Dariusz Jakóbczak. Po drugie miejsce sięgnął Mateusz Szóstak (Zespół Szkół Usługowych), a po trzecie Michał Kosnowicz (Zespół Szkół Ekonomicznych). Imponujące nagrody książkowe wręczył osobiście wicestarosta powiatu ostrowskiego Tomasz Ławniczak. Te otrzymała nie tylko najlepsza trójka, ale także pozostali uczestnicy rywalizacji. Na koniec uroczystości głos zabrał poseł Rzeczypospolitej Polskiej Jan Dziedziczak, który nieoczekiwanie zaszczycił swoją obecnością. W przesłaniu do młodzieży zwrócił uwagę na patriotyzm, który niekoniecznie idzie w parze z pozycją społeczną.

Piotr Wiertelak, Jarosław Maląg

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)