Multimedia

O przyszłości Europy na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdrojuczwartek, 7 września 2017, msz.gov.pl

O przyszłości projektu europejskiego i o poszukiwaniu nowego modelu współpracy i partnerstwa w stosunkach międzynarodowych rozmawiali uczestnicy XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, wśród nich wiceministrowie MSZ Jan Dziedziczak, Konrad Szymański i Marek Magierowski.

Przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Sprawa Zagranicznych byli gośćmi paneli poświęconychprzyszłości Europy, współpracy z Polonią, kształtowaniu nowych liderów oraz promocji polskiej gospodarki za granicą. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum jest Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady.‎

Podczas panelu zatytułowanego Wspólnota podzielona - Quo vadis Europa? wiceminister Konrad Szymański mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną Europą, a w szczególności o problemach związanych z bezpieczeństwem. - Unia ma swoje zewnętrzne granice na południu i wschodzie. Oczekujemy jedynie symetrycznego podejścia do kwestii bezpieczeństwa – powiedział. - Nasz wpływ na zewnętrzne granice i polityka sąsiedztwa wraz z procesem akcesyjnym zostały całkowicie zniszczone – zauważył wiceszef polskiej dyplomacji. - Są ważne powody, żeby rozmawiać o przyszłości Europy, ale nie ma wielu dobrych odpowiedzi – dodał. Wiceminister Konrad Szymański wziął także udział w panelu Marka Polska – nieoszacowany potencjał Polonii w inwestycjach zagranicznych polskich przedsiębiorstw.

Wiceminister Marek Magierowski podczas panelu Doświadczenia i wyzwania dyplomacji ekonomicznej mówił o budowaniu polskiej marki. - Dzisiaj światem rządzą wielkie koncerny – powiedział wiceszef MSZ. - Powinniśmy się skupić na promowaniu polskich studentów, także studiujących za granicą, którzy kiedyś mogliby trafić do zarządów największych amerykańskich, francuskich, niemieckich czy brytyjskich spółek – podkreślił. - To jest narzędzie, którego moglibyśmy użyć budując naszą siłę polityczną i dyplomatyczną – dodał.

Jak co roku w Forum Ekonomicznym uczestniczy kilka tysięcy gości, w tym przedstawiciele rządów i parlamentów, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów. Biorą udział w ponad 180 panelach dyskusyjnych, wykładach, warsztatach i debatach. Spotkania odbywają się w ramach kilkunastu ścieżek tematycznych, w tym, poświęconej funkcjonowaniu UE, polityce międzynarodowej i bezpieczeństwu, a także w trakcie wydarzeń towarzyszących: Forum Europy Karpat, Forum Polonijne czy Forum Regionów.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)