Multimedia

Miejska Górka. Uczczono ofiary niemieckiego hitleryzmuwtorek, 29 lipca 2014, Szczot.info

Z inicjatywy mieszkańca Miejskiej Górki pana Krzysztofa Przybyła odprawiono mszę i złożono kwiaty na zbiorowej mogile upamiętniającej 453 ofiary hitlerowskiego bestialstwa. W 1940 r. na miejscu zamkniętego przez Niemców klasztoru otwarto oddział Centralnego Więzienia w Rawiczu, do którego w 1941 r. sprowadzono pierwszych skazanych. Z więźniami obchodzono się okrutnie zmuszając ich do wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Zwłoki zamordowanych pochowano wokół kościoła.

Po mszy sprawowanej w intencji zmarłych i pomordowanych więźniów na terenie byłego klasztoru grupa mieszkańców oraz przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości z powiatu rawickiego, w tym parlamentarzyści Jan Dziedziczak i Adam Rogacki, złożyli wiązanki kwiatów i odmówili modlitwy.

Nastepnie oddano hołd i złożono kwiaty przy grobie O. Euzebiusza Józefa Huchrackiego - zamordowanego w niemieckim, hitlerowskim obozie w Dachau.

Potem zebrani udali się na placu Powstańców Wielkopolskich w Miejskiej Górce gdzie złożono kwiaty w miejscu skąd powstańcy wyruszyli do walki o niepodległość Polski.

Oddali hołd zamordowanym
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)