Multimedia

Ku czci Żołnierzy Wyklętychczwartek, 6 marca 2014, W mediach, Gazeta Lokalna Krotoszyn

W miniony piątek w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie zgromadziło się grono mieszkańców miasta, którzy chcieli oddać hołd lokalnym żołnierzom Podziemia Niepodległościowego. Nazajutrz bowiem, tj. 1 marca, w całej Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W wigilię tego święta, podczas wieczornicy w muzeum, krotoszynianie mieli okazję poznać sylwetki miejscowych Żołnierzy Niezłomnych. Można było dowiedzieć się sporo o najważniejszych akcjach, przeprowadzonych przez partyzantów, którzy po II wojnie światowej walczyli ze służbami bezpieczeństwa.

Następnie uczestnicy spotkania w poklasztornym gmachu obejrzeli film “Kwatera Ł”,opowiadający o miejscu pochówku więźniów mokotowskich w latach 1945-1956. Po seansie dyrektor Muzeum Regionalnego im. H. Ławniczaka, Piotr Mikołajczyk, zaprosił zgromadzonych do przejścia pod areszt śledczy przy ul. Sienkiewicza. Tam znajduje się tablica upamiętniająca zamordowanych w tym miejscu patriotów, którym oddano hołd poprzez minutę ciszy. Ku czci zakatowanych zapalono znicze oraz złożono wiązanki.

Na wieczornicy pojawili się poseł Jan Dziedziczak i starosta Leszek Kulka. Liczne grono spośród przybyłych stanowili młodzi ludzie, którzy tym samym pokazali, że szanują lokalną historię.

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)