Multimedia

Jan Dziedziczak: Z optymizmem i radością patrzę na jesień, ale...środa, 12 czerwca 2019, https://leszno24.pl/pl/

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Dziedziczak podsumował minione wybory do Parlamentu Europejskiego. Sam też w nich startował, z ostatniego, 10. miejsca na liście w okręgu Wielkopolska. - Moim zadaniem było tę listę wspierać - mówi.

Przypomnijmy, że wybory do PE wygrało PiS - 27 mandatów przed Koalicją Europejską - 22 mandaty. Trzecim ugrupowaniem, które dostało się do PE jest Wiosna Roberta Biedronia - 3 mandaty. Z Wielkopolski do Brukseli pojedzie 5 eurodeputowanych - po dwóch z PiS (Zdzisław Krasnodębski i Andżelika Możdżanowska) oraz KE (Ewa Kopacz i Leszek Miller) oraz jedna europosłanka z Wiosny (Sylwia Spurek).

Jan Dziedziczak podczas spotkania z dziennikarzami szczegółowo analizował wyniki wyborów w miastach, gminach i powiatach byłego województwa leszczyńskiego. Odniósł tutaj ogromny sukces zbierając największą liczbę głosów. Druga była Ewa Kopacz z KE.

Poseł mówił, że 26 maja PiS zrobiło najlepszy wynik wyborczy od roku 1991, zdobywając poparcie w wysokości 45 procent.

- Dziękuję wszystkim, którzy poszli na wybory, niezależnie od barw politycznych - podkreślał Jan Dziedziczak. Frekwencja była rekordowa i wyniosła niemal 46 procent, podczas gdy wszystkie poprzednie wybory do PE - w latach 2004, 2009 i 2014 - cieszyły się zainteresowaniem tylko nieco ponad dwudziestu procent wyborców.

Zgodnie z analizami posła Dziedziczaka PiS w regionie leszczyńskim znacznie poprawiło swoje wyniki wyborcze w porównaniu do wyborów parlamentarnych sprzed 4 lat. Zdecydowanie wygrało wybory na wsiach i w gminach wiejskich, odbierając głosy PSL-owi. Co zdecydowało o takim sukcesie?

- Ujęliśmy wyborców dotrzymanymi obietnicami wyborczymi, tym że zrealizowaliśmy tak ambitny program - tłumaczył poseł PiS, ale co mocno zaznaczył, wygrana w wyborach do PE nie oznacza automatycznego zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, które odbędą się za nieco ponad cztery miesiące, najpewniej 13 października. - Z optymizmem i radością patrzę na jesień, ale te wybory nie są jeszcze wygrane. Wiele pracy przed nami.

Jan Dziedziczak będzie startował w wyborach do sejmu, z okręgu kalisko-leszczyńskiego. Jest obecnie szefem PiS w tym okręgu. Które miejsce będzie miał na liście? Takie decyzje podejmować będą władze partii. Nie wiadomo też jeszcze kto z PiS wystartuje w wyborach do senatu. Poseł Dziedziczak powiedział jedynie, że kandydat do izby wyższej parlamentu będzie lokalnym politykiem PiS, a nie osobą spoza naszego okręgu.

(lm, Fot. L. Matuszewska)

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)