Multimedia

IV Forum Regionalne Polska-Chinyponiedziałek, 20 czerwca 2016, www.msz.gov.pl

– Współpraca regionalna to obecnie jeden z filarów stosunków Polski z Chinami – powiedział sekretarz stanu Jan Dziedziczak podczas wystąpienia inaugurującego czwartą edycję Forum Regionalnego Polska-Chiny. Tegoroczne Forum odbywa się w ramach wizyty Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w Polsce.

Coroczne fora regionalne są unikatową formułą współpracy między władzami lokalnymi Polski i Chin. Chiny są najczęściej wybieranym kierunkiem aktywności polskich samorządów spośród wszystkich państw pozaeuropejskich. Obecnie ocenia się, że ok. 40 miast i regionów z obydwu krajów nawiązało już ze sobą współpracę. Szczególnym przykładem jest współpraca pomiędzy miastami Łódź i Chengdu oraz województwem łódzkim i prowincją Syczuan, której symbolem stało się stałe, towarowe połączenie kolejowe łączące oba miasta. Chiny to jedyny kraj azjatycki, z którym Polska dorocznie organizuje fora na szczeblu lokalnym.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przywiązuje szczególną wagę do rozwoju wymiaru obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej, również w odniesieniu do Chin. Polska dyplomacja zwiększa aktywność w chińskich prowincjach, czego wyrazem jest funkcjonujący od końca 2015 r. czwarty już konsulat generalny na terenie ChRL w Chengdu (obok Szanghaju, Kantonu i Hongkongu). Konsulat w kwietniu br. odwiedził podczas swojej wizyty w Chinach minister Witold Waszczykowski.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)