Multimedia

Dziedziczak o sytuacji na Białorusi: Polacy żyją w strachusobota, 3 kwietnia 2021, https://www.tvp.info/53102851/jan-dziedziczak-sekretarz-stanu-w-kprm-i-pelnomocnik-rzadu-ds-polonii-i-polakow-za-granica-o-sytuacji-na-bialorusi-polacy-zyja-w-strachu

Wiele polskich rodzin na Białorusi żyje w strachu, martwiąc się o siebie i najbliższych – powiedział „Naszemu Dziennikowi” sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.

Dziedziczak przypomina o ostatnich aresztowaniach Polaków na Białorusi. „Sytuacja jest tym bardziej tragiczna, że jedynym powodem ich aresztowania było to, że są Polakami. Autorytarna władza stawia im wymyślone, niedorzeczne zarzuty. W tej sytuacji każdy może być oskarżony i aresztowany”– powiedział.

Pytany o przyczynę takich działań władz białoruskich, wskazał, że kraj ten znalazł się w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej i politycznej. Dodał, że ostatnie wybory prezydenckie, które w ocenie opinii międzynarodowej zostały sfałszowane, pokazały, że władze w Mińsku tracą poparcie społeczne.

Pytany o stosunki między oboma krajami powiedział, że dopóki po stronie białoruskiej nie będzie woli do współpracy, dopóty nie ma szans na to, żeby relacje układały się choćby poprawnie. „Odpowiedzialność za brak współpracy jest całkowicie po stronie Mińska” – zaznaczył.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)