Multimedia

Dziedziczak dla wPolsce.pl: Zaproponowaliśmy partnerskie relacje między Polonią a Polakami. Przygotowaliśmy konkretne rozwiązania.piątek, 27 października 2017, wPolsce.pl

Zaproponowaliśmy partnerskie relacje między Polonią a Polakami w kraju; przez ostatnie dwa lata przygotowaliśmy konkretne rozwiązania zawarte m.in. w nowelizacji ustaw: o Karcie Polaka i o repatriacji — podkreślił wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak mówiąc o działaniach wobec Polonii w studio wPolsce.pl

Zaproponowaliśmy (…) koncepcję partnerskich relacji między Polakami - 38 milionami Polaków w kraju i 2 milionami Polaków zagranicą — powiedział wiceszef MSZ w piątek w internetowej telewizji wPolsce.pl.

Poza okresem PRL-u, który w ogóle był tragiczny (…), w ostatnich 27-28 latch mamy bardzo zróżnicowaną politykę polonijną — ocenił Dziedziczak, dodając, że bywały placówki dyplomatyczne, w których „sprawy szły dobrze”, a także takie, w których rodacy byli traktowani jako „kłopot”.

W ciągu tych dwóch lat państwo polskie przygotowało szereg konkretnych propozycji i większość z nich już weszła w życie — powiedział wiceminister. Wśród największych sukcesów polityki polonijnej Dziedziczak wymienił zmiany w ustawie o Karcie Polaka, nowelę ustawy o repatriacji oraz wprowadzenie legitymacji dla polonijnych dzieci.

Dziedziczak zaznaczył, że niedawna nowelizacja ustawy o Karcie Polaka ułatwi naszym rodakom ze Wschodu uzyskanie polskiego obywatelstwa.
Jak mówił, dzięki tym przepisom wszystkie dzieci uczące się w „polskiej, polonijnej szkole” otrzymują „od państwa polskiego legitymację szkolną, dokument państwa polskiego, który pozwala na taki sam pakiet przywilejów, jakie mają dzieci uczące się w szkołach polskich w Polsce”.

Druga rzecz to jest ustawa o repatriacji realnie umożliwiająca przyjazd naszym rodakom z Kazachstanu do Polski — powiedział wiceminister dodając, że do tej pory ta repatriacja była „na fatalnym poziomie”.

I wreszcie wielka i bardzo ważna inicjatywa pana prezydenta Andrzeja Dudy, czyli ustawa o legitymacjach szkolnych, o polonijnych legitymacjach szkolnych — powiedział wiceszef MSZ.

Bardzo nam, jako państwu polskiemu, zależy na tym, żeby nasi rodacy zagranicą przekazywali polskość następnym pokoleniom — podkreślił Dziedziczak.


Dziedziczak: Walczymy o powrót wszystkich Polaków, ale w pierwszej kolejności o tych ze Wschodu
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)