Multimedia

Bardzo ważna data w historii Polskiczwartek, 17 września 2015, Leszno24.pl

W czwartek odbyły się w Lesznie uroczystości z okazji rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. 17 września jest także Dniem Sybiraka, oficjalnie ustanowionym przez sejm dwa lata temu.

Jednym z elementów obchodów tego dnia była popołudniowa msza święta w kościele św. Kazimierza. Po niej odbyła się okolicznościowa uroczytość pod tablicami upamiętniającymi Sybikarów i pod obeliskiem poświęconym Matkom Sybiraczkom, które znajdują się przy świątyni.

- 17 września 1939 roku to bardzo ważna data w historii Polski, nigdy nie wolno nam o niej zapomnieć. Musimy pamiętać o tych, którzy nigdy nie wrócili z zesłania do swojej ojczyzny - mówił prezydent Łukasz Borowiak.

Janina Tonicka, przewodnicząca Związku Sybiraków w Lesznie podkreślała, że ważne jest, aby o tamtych tragicznych wydarzeniach uczyć ludzi młodych.

Poseł Jan Dziedziczak mówił z kolei, że Polacy w Kazachstanie chcą wracać do Polski i rząd pownien robić wszystko, aby ich tutaj sprowadzić.

Podczas uroczystości wręczono odznaki Związku Sybiraków. Złotą dostała Barbara Mroczkowska, srebrnę Wit Tomasz Majchrzak, a honorową Damian Szymczak. Odznaczenia otrzymali też członkowie związku.

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)