Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Zrealizowane wyzwanie prezesa okręguniedziela, 31 lipca 2022, https://leszno24.pl/pl/11_wiadomosci/55061_zrealizowane-wyzwanie-prezesa-okregu-.html?fbclid=IwAR0eIGZ4piNriS_ntp4kierPNBThN1vQLg4ZhtLVtnW4ZBoWyv47BV1wMaE

Wywiad z Janem Dziedziczakiem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Przez ostatnich 5 lat był pan prezesem okręgu kalisko-ostrowsko-leszczyńskiego. Od 1 lipca struktura okręgów Prawa i Sprawiedliwości się zmieniła. Zamiast wspominanego już jednego dużego okręgu partyjnego powstały trzy mniejsze: kaliski, ostrowski i leszczyński, a pan stracił stanowisko szefa. Zaskoczyła pana decyzja Prezesa Jarosława Kaczyńskiego? Czym była ona podyktowana?

- O zmianach w okręgach wyborczych mówiło się już od dawna, zatem nie byłem zaskoczony tą decyzją. Powodem zmian w strukturach okręgów była chęć oddzielenia obowiązków, jakie mają liderzy terenowi pełniący jednocześnie funkcje ministerialnie. Jako "funkcyjny" członek rządu, pełniąc funkcję pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, liczyłem się z przekazaniem tych obowiązków koleżance lub koledze parlamentarzyście. Przypomnę, że dotychczasowe okręgi Prawa i Sprawiedliwości zastąpi siatka nowych 94 okręgów. Okręg kalisko-ostrowsko-leszczyński od 1 lipca przestał istnieć, a zastąpiły go trzy nowe: kaliski, ostrowski i leszczyński. Na czele leszczyńskiego stanął pełnomocnik, poseł Tomasz Ławniczak.

- Czyli wracamy do sytuacji z lat 2007-2017, kiedy był pan szeregowym posłem z naszego okręgu wyborczego?

- Nie mogę się zgodzić z tą opinią. Bowiem pełniąc funkcję sekretarza stanu w rządzie PiS mam nadal realny wpływ na wsparcie dla naszego okręgu, co zresztą było widoczne przez te lata.

- Na niedawnej konferencji prasowej PiS w Lesznie podkreślał pan mocno, że mimo zakończenia pracy na stanowisku prezesa okręgu nigdzie się pan nie wybiera i nadal chce służyć mieszkańcom regionu.

- Rzeczywiście, podtrzymuję to. W dalszym ciągu jestem i będę posłem "tej ziemi" i zapewniam o lobbowaniu na rzecz regionu, z jakiego zostałem wybrany. Należy też wspomnieć, że moim zadaniem jest również wprowadzenie nowego pełnomocnika oraz współpraca z nim.

- Był pan szefem okręgu PiS w czasie, kiedy pana partia wygrała wybory parlamentarne w roku 2018, a w naszym okręgu wyborczym zdobyła aż 6 mandatów poselskich.

- To prawda. Jako ustępujący prezes okręgu chciałbym podkreślić, że 46 procent poparcia w wyborach w roku 2019 i 6 mandatów poselskich zdobytych przez PiS w tym regionie, to duże wyzwanie. To wysoko zawieszona poprzeczka. Tym bardziej życzę nowym pełnomocnikom powodzenia.

- Taki wynik w wyborach 2023 jest osiągalny?

- Wszyscy pełnomocnicy mają przed sobą wyznaczone zadania, związane z przygotowaniem partyjnych struktur powiatowych do najbliższych wyborów. Liczę, że staną na wysokości zadania. Trzymam za nich kciuki.

- Jak pan ocenia czas, kiedy był pan szefem okręgu?

- Czas ten był bardzo owocny. Podczas mojego szefowania w okręgu udało się wyprowadzić na przysłowiową prostą komitety wyborcze. Dotyczy to głównie liczby osób w komitetach oraz składek członkowskich. Zgłoszonych zostało przez mnie wiele postulatów, które zostały wzięte pod uwagę i usprawniły pracę w okręgu wyborczym.

- Jakie problemy regionu udało się rozwiązać? Z jakimi sprawami zgłaszali się mieszkańcy, samorządowcy?

- Rzeczywiście praca w okręgu nie tylko jako prezesa, ale jako wybranego przez mieszkańców parlamentarzysty, była czasem zapytań oraz interpelacji poselskich. Zająłem stanowisko m.in. w sprawie karty paliwowej dla członków Polskiego Związku Łowieckiego, pytałem o działania Ministerstwa Rolnictwa w ramach walki z ASF. Ponadto istotne sprawy sygnalizowałem do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, jak na przykład propozycja rozszerzenia katalogu zwolnień z odpłatności za pobyt w domach pomocy społecznej, a także w sprawie zmiany wykazu prac w szczególnych warunkach, które uprawniają do korzystania z prawa do wcześniejszej emerytury.

Nie sposób wspomnieć o wsparciu dla jednostek OSP w moim regionie, które wielokrotnie wizytowałem, dzięki czemu namacalnie dostrzegłem potrzeby Druhen i Druhów.

Najważniejszą kwestią dotyczącą spraw, z jakimi zgłaszali się samorządowcy, to niewątpliwie rozmowy o potrzebach dla gmin, o inwestycjach, które mają służyć wszystkim mieszkańcom. To, czym można się pochwalić, to wielomilionowe wsparcie dla samorządów w każdej z edycji rządowych programów inwestycji Polski Ład.

- Niektórzy mogą jednak powiedzieć, że miał pan ułatwione zadanie, bo jako poseł partii rządzącej może pan zdecydowanie więcej niż parlamentarzyści opozycji. Oni nie mają na przykład szansy wręczać promes na inwestycje realizowane z funduszy rządowych.


- Jestem zdania, że każda partia obdarzona zaufaniem obywateli ma okazję do działania i podejmowania takich inicjatyw, które przyczynią się do rozwoju nie tylko dużych aglomeracji i metropolii, ale lokalnych małych Ojczyzn. Te działania niewątpliwie skutecznie wykonuje rząd Prawa i Sprawiedliwości.

- Czy będzie pan startował na posła w kolejnych wyborach parlamentarnych? Jest szansa, że otrzyma pan pierwsze miejsce na liście w naszym okręgu wyborczym?

- Cały czas pozostaję do dyspozycji wyborców i staram się tym samym aktywnie działać w okręgu, aby nie zawieść zaufania jakim mnie obdarzyli. Co do kolejnych wyborów parlamentarnych, to jeśli będzie taka możliwość na pewno przyjmę propozycję kandydowania, jednak o miejscu na liście jest jeszcze za wcześnie mówić.

Na koniec raz jeszcze chciałbym zapewnić Państwa o mojej dyspozycji jako parlamentarzysta.

- Dziękuję za rozmowę i życzę dalszej owocnej pracy w okręgu.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)