Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 520427

W dniach od 9 do 25 stycznia biuro poselskie, będzie nieczynne.
W pilnych sprawach proszę o kontakt mailowy na adres: leszno@dziedziczak.pl

Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Żołnierze Andersa – elita artystyczna!wtorek, 26 grudnia 2017, Niezalezna.pl

Armia Andersa była nie tylko grupą żołnierzy, ale również intelektualistów i artystów. Poza akcją bojową charakteryzowała ją także akcja edukacyjnego wspierania polskich artystów na tyle, na ile pozwalały na to wojenne warunki. Ich znakomity dorobek, niebagatelny dla historii sztuki polskiej, został uwieczniony m.in. w albumie „Artyści Andersa” autorstwa prof. Jana Sienkiewicza.

Autor albumu poświęcił 30 lat pracy naukowej, by zebrać i udokumentować dorobek artystów generała Andersa.

Fakt ten kreuje nową sytuację w dziejach historii sztuki polskiej. Czeka nas rewizja dziejów sztuki polskiej XX wieku. Dotychczasowe syntezy sztuki polskiej XX wieku dotyczą jedynie sztuk plastycznych, które powstały w granicach polski powojennej po 1945 roku. Nie jest to więc historia sztuki „polskiej”, a historia sztuki „w Polsce”. Pełna synteza dziejów sztuki polskiej powstanie wówczas, kiedy dorobek artystów polskich, który powstał poza granicami naszego kraju, w tym dorobek artystów Andersa, zostanie połączony z osiągnięciami artystów tworzących w Polsce po 1945 roku. Dopiero wtedy będziemy mieli obraz historii sztuki polskiej XX w. I ja tę rewizję zrobię – mówi „Gazecie Polskiej” prof. Sienkiewicz.

Album jest elementem szerszej akcji mającej na celu przywrócenie pamięci o grupie artystów i ich dorobku. W ramach projektu zaplanowano też stworzenie wirtualnego muzeum i wystawę multimedialną, oraz film dokumentalny. Głównym organizatorem projektu jest Fundacja „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych”, a partnerem strategicznym CVC Capital. Ze względu na dużą wagę projektu dla kultury polskiej do jego realizacji zaproszone zostało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Polska Fundacja Kulturalna w Londynie oraz organizacje polonijne w Wielkiej Brytanii.

Generał Anders rozumiał jak ważna jest kultura i jak ważne jest przetrwanie polskości. A polskość to kultura, tradycja i historia. Komuniści robili wszystko, żeby ta wielka praca, która była inspirowana patriotyzmem, nie została odkryta. Na szczęście my o tym pamiętamy i mamy możliwość zapoznania się z tym wielkim dorobkiem – mówi w rozmowie z „Gazetą Polską” minister MSZ Jan Dziedziczak.

To, że album wypełnia lukę, jaką na mapie polskiej mieliśmy od dziesięcioleci potwierdza też córka generała, senator Anna Maria Anders: - Zapisujemy kolejne „białe plamy”, przywracając należne miejsce w historii Polski „Armii Andersa” i jej niezwykłym żołnierzom oraz ocalałym dzięki niej cywilom, którzy wraz z całą emigracją powojenną stanowili po 1945 roku jedyna cząstkę narodu polskiego mogącego swobodnie tworzyć i wyrażać swoje nadzieje i aspiracje.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)