Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

08.30 - 13.00

leszno@dziedziczak.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy
Żaneta Lasiecka - Stodolna
tel. 607 171 532

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Wsparcie od ministerstwa dla ochotniczych straży pożarnych w regioniewtorek, 2 października 2018, Ostrow.naszemiasto.pl

700 tysięcy złotych otrzymało 10 gmin z południowej Wielkopolski na doposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych. Pieniądze pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości.

Umowy na dofinansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych podpisano także z gminy powiatu ostrowskiego.

- Wraz z włodarzami Blizanowa, Brzezin, Przygodzic, Godzieszy Wielkich, Kępna, Koźmina Wielkopolskiego, Mycielina, Opatówka, Ostrzeszowa, Raszkowa, Ostrowa Wielkopolskiego i Szczytnik miałem przyjemność wziąć udział w uroczystym podpisaniu odpowiednich umów pomiędzy samorządami a Ministerstwem Sprawiedliwości – poinformował poseł Jan Dziedziczak, który był inicjatorem składania wniosków przez samorządy.

To pierwsza tego typu dotacja, dzięki której do wielkopolskich strażaków ochotników z 224 gmin trafi sprzęt ratowniczy za ponad 10 milionów złotych. Łącznie w ramach dotacji celowej z Ministerstwa Sprawiedliwości sprzęt otrzyma 1349 ochotniczych straży pożarnych. Wśród najpotrzebniejszego sprzętu znalazło się ponad 300 Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych (AED), około 270 zestawów ratownictwa medycznego R1, około 50 zestawów narzędzi hydraulicznych, ponad 400 pilarek do drewna, blisko 230 agregatów prądotwórczych, 250 zestawów oświetleniowych, blisko 600 latarek akumulatorowych oraz ponad 120 detektorów napięcia.

- Sprzęt zakupiony dla ochotniczych straży pożarnych przyczyni się do wzrostu potencjału tych jednostek, a tym samym potencjału ratowniczego na terenie południowej Wielkopolski – zapewnia poseł Dziedziczak.

Gmina Ostrów Wielkopolski otrzymała prawie 125 tysięcy złotych z Ministerstwa Sprawiedliwości. Pieniądze w całości trafiają do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie. Jak zapowiada Komendant Gminnego Zarządu OSP Wiesław Janoś każda jednostka otrzyma sprzęt o równej wartości finansowej. - W Gminie Ostrów Wielkopolski mamy 24 jednostki, kwotę 125 tysięcy złotych dzielimy zatem przez 24. Do każdej jednostki trafi ponad 5 tysięcy złotych. Będzie to najpotrzebniejszy sprzęt i wyposażenie dla OSP - tłumaczy Wiesław Janoś.

Zakupione będą m.in. piły do drewna, torby medyczne, agregaty prądotwórcze, deski do ratownictwa medycznego. Wybór urządzeń nie jest przypadkowy. Wcześniej na specjalnie zwołanym spotkaniu z zarządami poszczególnych jednostek OSP, strażacy ochotnicy zgłaszali zapotrzebowanie na tego typu sprzęt.

Natomiast nowoczesny zestaw narzędzi ratowniczych o wartości 62 tys. złotych trafi za pośrednictwem gminy Przygodzice do jednostki OSP w Czarnymlesie - jednej z dwóch remiz w tej gminie, funkcjonujących w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Zakup jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości. Wkład gminy wyniesie zaledwie 1 % wartości dofinansowania (620 zł).

Jak mówi Przemysław Kaźmierczak - prezes gminnego ZOSP RP w Przygodzicach, zarząd Związku zdecydował o przeznaczeniu dofinansowania z MS na zakup zestawu dla Czarnegolasu. - Postanowiliśmy nie dzielić całej kwoty na wszystkie jednostki, a przeznaczyć ją na zakup konkretnego wyposażenia, tym bardziej że czarnoleski zestaw jest już wysłużony i niekompatybilny ze sprzętem PSP - dodał.

Z kolei wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak zaznacza, że gmina korzysta z każdej okazji do sprzętowego wzocnienia straży pożarnych. - Dobrze, że taką możliwość stworzono - zaznacza.

Zreformowany Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej-Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości rozporządza pieniędzmi zasądzanymi m.in. od sprawców przestępstw drogowych. Budżet Funduszu to ponad 100 mln złotych.


Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)