Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą w Kijowie na Ukrainiewtorek, 1 lutego 2022, polonia.gov.pl

W dniu 1 lutego Jan Dziedziczak, Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, towarzyszył Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w oficjalnej wizycie w Kijowie, na zaproszenie Premiera Ukrainy, Denysa Szmyhala, w związku z eskalacją bezpośredniej presji militarnej na Ukrainę ze strony Rosji. Członkami delegacji oficjalnej byli również Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie, Bartosz Cichocki, Rzecznik Prasowy Rządu, Piotr Müller oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych, Marcin Przydacz.

Spotkanie delegacji rządowych Polski i Ukrainy w Kijowie
Podczas rozmów z Premierem Denysem Szmyhalem oraz Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska stoi ramię w ramię z Ukrainą wobec bezpośredniego zagrożenia inwazją militarną ze strony Rosji. Rząd RP intensywnie wspiera suwerenność Ukrainy na forum międzynarodowym, w ramach OBWE, której obecnie przewodniczy, NATO, UE, ONZ jak i dwustronnie. Podczas wizyty, Minister Michał Dworczyk uczestniczył w przekazaniu polskiego konwoju humanitarnego na potrzeby Ukrainy.

W trakcie spotkania w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie z mieszkającymi na Ukrainie Polakami, Premier podkreślił zdecydowanie wsparcie Polski dla niepodległej Ukrainy oraz aktywne działania, których celem jest uniknięcie bezpośredniego konfliktu zbrojnego. Zapewnił także o pomocy naszym Rodakom w razie rosyjskiej agresji.

W ramach programu delegacji, Minister Jan Dziedziczak wziął także udział w złożeniu kwiatów na Cmentarzu Bajkowa, na grobach Legionistów Polskich, którzy zginęli w walkach o Kijów w 1920 roku.

Ponadto, polska delegacja oddała cześć obrońcom Ukrainy w wojnie z Rosją o Donbas pod Ścianą Poległych Soboru Michajłowskiego. Podkreślono, że wśród wielu poległych są obywatele Ukrainy pochodzenia polskiego.

Ważnym punktem w programie wizyty był udział w zapaleniu znicza pod pomnikiem Anny Walentynowicz przed Ambasadą RP. Jej pomnik jest symbolem solidarności Polaków z Ukrainą walczącą o suwerenność.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)