Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Wizyta Ministra Jana Dziedziczaka Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą na Litwiepiątek, 6 maja 2022, polonia.gov.pl

Od dziś tj. 6 maja 2022r. Minister Jan Dziedziczak Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą przebywa z wizytą na Litwie. Pierwszym miejscem, które odwiedza jest Zułów – miejsce urodzenia Józefa Piłsudskiego, jednego z najwybitniejszych Polaków, przywódcy PPS, dowódcy I Brygady Legionów, marszałka Polski, premiera i ministra spraw wojskowych.
12 maja przypada 68. rocznica śmierci Marszałka.

Minister Jan Dziedziczak złożył kwiaty w miejscu pamięci urodzenia Józefa Piłsudskiego, jednego z najwybitniejszych Polaków, przywódcy PPS, dowódcy I Brygady Legionów, marszałka Polski. Towarzyszyli mu Konsul RP w Wilnie Pani Irmina Szmalec, Waldemar Tomaszewski Prezes Związku Polaków na Litwie, Edward Trusewicz Wiceprezes Związku Polaków na Litwie oraz współpracownicy z Departamentu Współpracy z Polonia i Polakami za Granicą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Józef Piłsudski urodził się i wychował w drewnianym jednopiętrowym, krytym gontem dworze.1875 roku, kiedy to pożar strawił dwór i zabudowania gospodarcze, Piłsudscy zamieszkali najpierw w oficynie dworskiej, a potem przeprowadzili się do Wilna. W 1934 roku Związek Rezerwistów kupił teren majątku i stworzył tam, według projektu Romualda Gutta i Aliny Scholtzówny, rezerwat historyczny, otwarty w 1937 roku. W miejscu, gdzie stała kolebka Piłsudskiego, 10 października 1937 r. prezydent Ignacy Mościcki i wdowa po marszałku - Aleksandra Piłsudska, posadzili dąb, rosnący do dziś. Elementami rezerwatu były też zachowane do tamtej pory budynki majątku: oficyna oraz spichlerzyk.

Na początku okupacji sowieckiej (1939-1941) rezerwat został zniszczony. Po II wojnie światowej na terenie majątku w Zułowie powstał sowchoz, a na miejscu, gdzie stał dwór Piłsudskich, wzniesiono budynki gospodarcze.

Miejsce to jest dziś własnością Związku Polaków na Litwie, który w ramach akcji "Zułów - miejsce pamięci narodowej" zaczął porządkować teren. W 2005r. odsłonięto kamień pamiątkowy z napisem: "Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek" oraz z cytatem z Piłsudskiego: "Są ludzie i są prace ludzkie tak silne i tak potężne, że śmierć przezwyciężają, że żyją i obcują między nami."

W 2010 zostały posadzone dwa dęby upamiętniające ofiary Katynia oraz Lecha Kaczyńskiego i pozostałe ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. W ten sposób zapoczątkowano tworzenie Alei Pamięci Narodowej. Kolejne dęby upamiętniają: Jana Pawła II, gen. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" - dowódcę Wileńskiego Okręgu AK, prof. Andrzeja Stelmachowskiego - pierwszego prezesa Wspólnoty Polskiej, a także ofiary zbrodni w Ponarach, bohaterów wojny 1920 roku, walk o Monte Cassino, obrońców Westerplatte, zesłańców na Sybir, 100-lecie polskiego harcerstwa.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)