Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
Mateusz Rosik
tel. 65 5204277

Biuro Posła Jana Dziedziczaka
08.30 do 14.00


Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Więźniowie nazistowskich obozów i ich rodziny popierają inicjatywę upamiętnienia KL Gusenponiedziałek, 8 maja 2017, Radio Zachód

Więźniowie nazistowskich obozów na terenie Austrii i ich rodziny popierają inicjatywę upamiętnienia KL Gusen. O zbudowanie centrum edukacyjnego oraz wyeksponowanie placu apelowego i obozowego muru zabiegają polskie władze i lokalna społeczność, która mieszka na terenach byłego obozu.

O inicjatywie byłym więźniom i ich rodzinom oraz austriackiej Polonii opowiadał po południu wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, w trakcie spotkania w ambasadzie polskiej w Wiedniu. Pomysł podoba się Jadwidze Urbańskiej, której ojciec zginął w Mauthausen, bliźniaczym do Gusen obozie. Jej zdaniem należy godnie upamiętnić miejsce, gdzie ginęli ludzie. Takie miejsce – jak mówiła Jadwiga Urbańska – pokazałoby również, że nie tylko w Polsce były nazistowskie obozy. Równie dużo powstało ich w innych krajach, między innymi w Austrii.

Obecnie na terenie byłego obozu w Gusen istnieje niewielki memoriał z piecem krematoryjnym oraz skromne centrum edukacyjne. Dawny plac apelowy obozu i mur znajdują się na terenie prywatnej firmy kamieniarskiej, a w miejscu bramy obozowej postawiono willę.

Jedynym miejscem pamięci jest położony nieopodal dawny obóz Mauthausen. Jako miejsce pamięci istnieje od zakończenia wojny.
Szacuje się, że tylko w KL Gusen, które było filią Mauthausen, zginęło od 27 do 35 tysięcy Polaków.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)