Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Zarządzenie prezydenta miasta zakazujące wywieszania plakatów wborczych na drogach krajowych jest wadliwe - opinia prawnapiątek, 23 października 2015

Na polecenie Prezydenta Miasta Leszna - Łukasza Borowiaka - Straż Miejska zdjęła plakaty wyborcze posła Jana Dziedziczaka powołując się na rozporządzenie wydane przez włodarza miasta. Według załączonej opinii prawnej wójt, burmistrz, prezydent miasta nie ma podstaw prawnych zakazywać wywieszania plakatów wyborczych na drogach krajowych. Poniżej wnioski z opinii:

A. Celem przepisu art. 114 Kodeksu wyborczego jest zapewnienie kandydatom w wyborach przestrzeni do publikowania obwieszczeń wyborczych oraz plakatów komitetów na czas kampanii wyborczej.

B. Ustawodawca nie przewidział w art. 114 Kodeksu wyborczego kompetencji dla wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w postaci prawa do wydawania zarządzeń, w których zawarte zostaną określone zakazy rozmieszczania plakatów wyborczych w wyszczególnionych miejscach.

C. Należy poddać w wątpliwość takie działanie organów wykonawczych gmin, które wykorzystują przepis art. 114 Kodeksu wyborczego jako podstawę prawną do wydawania zarządzeń, w których zakazuje się umieszczania urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów komitetów na czas kampanii wyborczej w pasach drogowych dróg publicznych nie należących do gmin. Zarządzenie zawierające tego typu zakazy można uznać za wadliwe.

D. Wydaje się, iż nie jest legalnym działanie organów gminy, które na podstawie zarządzenia organu wykonawczego gminy wydanego w związku z art. 114 Kodeksu wyborczego usuwają plakaty wyborcze na terenie gmin, powołując się na zawarte w tym akcie zakazy ich umieszczania na określonych miejscach (biorąc pod uwagę potencjalną wadliwość takich zarządzeń).

Opinię przygotował adw. Grzegorz Kołtowski z Wrocławia

Całość opinii dostępna poniżej.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)