Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Święto naszej małej ojczyznyniedziela, 17 stycznia 2016, Elka.pl

Setki leszczynian wzięły udział w manifestacji z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Leszno niepodległości. Rozpoczęła ją krótka rekonstrukcja wydarzeń z 1920 roku, czyli opuszczenia miasta przez Niemców i wkroczenia oddziałów polskich.

O wydarzeniach z 17 stycznia 1920 roku opowiedział Mateusz Damięcki, aktor znany między innymi z ekranizacji „Przedwiośnia” - opowieść zilustrowali natomiast rekonstruktorzy historyczni, pokazując między innymi zrzucanie pruskich sztandarów z Ratusza oraz wymarsz wojsk niemieckich i wkroczenie polskich. -To najważniejszy być może dzień w całej historii Leszna, święto nas wszystkich - mówił prezydent Łukasz Borowiak, przypominając dzieje miasta pod zaborem pruskim oraz walkę Polaków o niepodległość.

Poseł ziemi leszczyńskiej i wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak zaapelował o włączenie się leszczynian w obchodu Światowych Dni Młodziezy, które w tym roku odbywać się będą w Polsce - jego zdaniem nasza gościnność może pomóc budować pozytywny wizerunek kraju za granicą.

-Ten dzień to święto naszej, również mojej, małej ojczyzny - powiedział do zgromadzonych generał Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, który pochodzi z Kąkolewa, a w Lesznie kończył szkołę średnią.

Uroczystość odbywała się w oprawie wojskowej - kompania honorowa 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego przeprowadziła Apel Pamięci z salwą honorową, na zakończenie zaś przez Rynek przeszła defilada.

Po niej na uczestników manifestacji czekała wojskowa grochówka oraz stoisko rekonstruktorów historycznych, którego największą atrakcją była replika samochodu pancernego zdobytego przez Wielkopolan podczas wojny 1920 roku.
96 Obchody Dnia Odzyskania Niepodległości w Lesznie
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)