To wydarzenie bez precedensu - mówił podczas otwarcia nowoczesnego Centrum Rehabilitacji Tomasz Paczkowski - prezes Szpitala Powiatowego w Rawiczu. Nowy obiekt powstał z myślą o mieszkańcach powiatu rawickiego i regionu, za prawie 3 mln złotych, które pozyskano z funduszy unijnych.
Centrum rehabilitacji powstało w dawnej sali gimnastycznej, która została gruntownie przebudowana i dostosowana do potrzeb poradni rehabilitacyjnej z salą dydaktyczno-gimnastyczną. Inwestycje zrealizowano przy wsparciu tzw. funduszy norweskich, z których szpital uzyskał ponad 2,9 mln złotych dofinansowania. Jak podkreślał Tomasz Paczkowski, prezes Szpitala Powiatowego w Rawiczu otwarcie nowego centrum to wydarzenie bez precedensu. - To pierwsza tak duża inwestycja rawickiego szpitala, zrealizowana ze środków unijnych -przyznał Paczkowski dodając, że pozyskanie i efektywne wykorzystanie tych środków to ważne doświadczenie, z którego szpital ma zamiar korzystać także w przyszłości.
Jak podkreślał szef szpitalnej spółki priorytetową działalnością Centrum ma być pomoc mieszkańcom bez względu na wiek. - Jesteśmy przekonani, że w wyniku realizacji tego projektu nastąpi polepszenie dostępu do usług zdrowotnych oraz poprawa ich jakości. Chcemy przede wszystkim leczyć urazy oraz usprawniać osoby niepełnosprawne, od oseska do osób w jesieni życia - zaznaczył Paczkowski.
Starosta Adam Sperzyński zaznaczył, że oddanie do użytku blisko 1000-metrowego obiektu to ważny dzień dla mieszkańców powiatu, ale nie tylko. Wspomniał o współpracy rawickiego szpitala z gminą Wąsosz. - Ten obiekt ma wpisywać się w zapotrzebowania, jakie zostało zdiagnozowane, ale mam nadzieję, że to będzie kolejny fragment szpitala, który z pozostałymi działalnościami będzie się uzupełniał - zaznaczył Sperzyński - Mamy piękny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a teraz nowoczesne Centrum Rehabilitacji. Szpital uzupełnia swoją ofertę dążąc do kompleksowości i komplementarności usług, a to ważne - podkreślił.
Centrum jest przygotowane i wyposażone w sprzęt umożliwiający świadczenia rehabilitacyjne z zakresu krioterapii, kinezyterapii, elektrolecznictwa, światłolecznictwa i ciepłolecznictwa, oraz hydroterapii. Pierwsze zabiegi będą mogły się odbyć z chwilą uzyskania przez szpital kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak poinformował prezes Paczkowski trwają rozmowy w tej sprawie.