Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Najważniejsze święto Lesznaniedziela, 17 stycznia 2016, Leszno24.pl

Najważniejszym świętem Leszna jest dzień 17 stycznia _ tego dnia 1920 roku wojska niemieckie opuściły miasto, a Leszno wróciło do granic niepodległej Polski. Uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę.

17 stycznia to bez wątpienia jedna z najważniejszych dat w historii miasta. Już w latach 90 ówczesny prezydent Leszna Edward Szczucki proponował, by ten dzień stał się największym świętem miasta, ale choć o nim pamiętano, to bardziej uroczyście świętowano 3 Maja i 11 Listopada.

Prezydent Łukasz Borowiak skutecznie to zmienił.

Obchody 96 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się mszą św. w intencji Leszna w Bazylice św. Mikołaja. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli na Pl. Kościuszki pod Pomnik Wdzięczności, gdzie liczne delegacje złożyły kwiaty.

W ratuszu odbyło się spotkanie, podczas którego wręczono honorowe tytuły i wyróżnienia przyznane przez prezydenta Leszna.

O godz. 16 na leszczyńskim rynku odbyła się plenerowa część rocznicowych obchodów. Przybyło na nią kilkuset mieszkańców miasta.

Grupa rekonstruktorów zainscenizowała wydarzenia, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1920 roku. Wymarsz wojsk pruskich z miasta, wkroczenie oddziałów polskich, zrzucenie z ratuszowej wieży flagi pruskiej i zawieszenie polskiej.

Aktor Mateusz Damięcki odczytał zapisane w 1928 roku wspomnienia naocznego świadka tych wydarzeń, dr Bronisława Świderskiego. Te zapiski drukowała niegdyś Gazeta "ABC".

Potem przemawiał prezydent Łukasz Borowiak. Wspomniał atmosferę tamtych wydarzeń, dążenia niepodległościowe polskich organizacji patriotycznych, działalność najbardziej aktywnych obywateli miasta.

Po prezydencie przemawiał wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak i gen. Jarosław Mika dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

W Apelu Poległych uczczono pamięć bohaterów walczących o wolną Polskę, w tym uczestników Powstania Wielkopolskiego, dzięki któremu Leszno powróciło do Polski.

Salwa honorowa i defilada pododdziałów zakończyły uroczystość.

Żołnierze częstowali widzów herbatą i znakomitą wojskową grochówką.

Galeria

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)