Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 520427

W dniach od 9 do 25 stycznia biuro poselskie, będzie nieczynne.
W pilnych sprawach proszę o kontakt mailowy na adres: leszno@dziedziczak.pl

Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

W Paryżu świętowano Dzień Polonii i Polaków za Granicąniedziela, 6 maja 2018, Polski Radio PiK

Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w stolicy Francji rozpoczęły się w sobotę od złożenia kwiatów pod paryskimi pomnikami wybitnych Polaków: Marii Skłodowskiej-Curie, Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina. W godzinach popołudniowych w Domu Kombatanta w Paryżu oficjalnie otwarto uroczystości współorganizowane przez ambasadę RP we Francji ze Stowarzyszeniem Obrońców Krzyża w Paryżu.

W sobotę wieczorem polska delegacja złożyła wieńce pod pomnikiem św. Jana Pawła II przy katedrze Notre Dame. Następnie odbyła się uroczysta msza z okazji sprowadzenia repliki obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry do polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame.

Był to kulminacyjny punkt uroczystości, którego unikatowy charakter - jak podkreśliła polska ambasada - wynika ze zgody władz francuskich reprezentowanych przez prałata Patricka Chauvet, rektora katedry Notre Dame w Paryżu, którą ambasada we Francji uzyskała przy wsparciu Polskiej Misji Katolickiej dla utworzenia tzw. Polskiej Kaplicy w katedrze Notre Dame. Kaplica zostaje utworzona w hołdzie Polonii i Polakom zamieszkałym we Francji w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

W paryskich obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą wzięły udział liczne organizacje polonijne, a także goście honorowi: wicemarszałek Senatu prof. Michał Seweryński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera oraz poseł i były wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Ambasadę RP we Francji reprezentowali: ambasador Tomasz Młynarski, konsul generalny Hubert Czerniuk i dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu Anna Biłos.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzony w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, w dowód uznania wierności i przywiązania do polskości. W tym roku jest obchodzony szczególnie uroczyście w związku z - jak pisze ambasada RP w Paryżu - 100. rocznicą odtworzenia Państwa Polskiego.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)