Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Zabytkowy budynek przy pl. Bogusławskiego w Kaliszu własnością PWSZsobota, 5 października 2019, Życie Kalisza

Dzisiaj w Warszawie prof. Andrzej Wojtyła, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu podpisał akt notarialny, na podstawie którego zabytkowy gmach przy placu Bogusławskiego 2, była siedziba banku stał się własnością uczelni

W zabytkowym budynku znajdującym się przy pl. Wojciecha Bogusławskiego 2 do 2003 roku mieścił się oddział Narodowego Banku Polskiego. Następnie jego właścicielem budowli stał się Bank Gospodarstwa Krajowego, ale i on opuścił budynek wymagający kosztownego odrestaurowania. Obiekt od 2006 roku stał pusty. W październiku 2012 roku BGK ogłosił zamiar sprzedania swej kaliskiej siedziby, składającej się z budynku biurowego i części mieszkalnej.
Ówczesne władze Kalisza, zamierzały obiekt kupić, ale do transakcji ostatecznie nie doszło. Powodem była, w ocenie Miasta, zbyt wygórowana cena.

Budynkiem zainteresował się rektor PWSZ prof. Andrzej Wojtyła. Starania uczelni o uzyskanie tego obiektu nasiliły się, gdy od ministra nauki Jarosława Gowina PWSZ otrzymała, w formie obligacji, 18,5 mln, które chce przeznaczyć na inwestycje. Rektor PWSZ rozpoczął rozmowy z prezesem BGK. Zarząd banku przychylił się do prośby władz uczelni, ale ostateczna decyzja należała do ministra inwestycji i rozwoju.

Odpowiedni wniosek uczelni trafił do ministra Jerzego Kwiecińskiego. O przyspieszenie działań w tej sprawie zabiegał także poseł Jan Dziedziczak. Goszczący w Kaliszu w maju tego roku minister Jerzy Kwieciński obejrzał byłą siedzibę BGK i potwierdził gotowość do przekazania jej kaliskiej PWSZ.

– Pismo z uczelni datowane na dzień 15 maja do nas dotarło. Rozpoczęliśmy wstępną analizę stanu prawnego tej nieruchomości oraz sposoby jej przekazania na rzecz uczelni. Jesteśmy już po konsultacjach z BGK. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo nastąpi szczęśliwy finał i ten przepiękny budynek stanie się własnością uczelni i będzie służył miastu oraz całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej – powiedział minister Jerzy Kwieciński podczas majowej wizyty w Kaliszu.

W piątek, 4 października w Warszawie nastąpiło podpisanie aktu notarialnego, na mocy którego PWSZ została właścicielem zabytkowego gmachu. Dokument podpisali rektor PWSZ prof. Andrzej Wojtyła, minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, a także przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)