Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Wspólnie oddali hołd rozstrzelanymwtorek, 22 października 2019, Elka.pl

W 80. rocznicę rozstrzelania trzydziestu mieszkańców Gostynia i okolic, na rynku znów padły strzały. Była to salwa honorowa w hołdzie ofiarom niemieckiego terroru. Pamięć pomordowanym oddano wspólnie z delegacją z Drezna.

21 października 1939 roku na gostyńskim rynku, niemieccy żołnierze rozstrzelali 30 mieszkańców Gostynia i okolic. Podczas egzekucji zginęli działacze patriotyczni, powstańcy, przemysłowcy, ziemiaństwo, inteligencja, przedwojenni samorządowcy i społecznicy. W 80. rocznicę tych wydarzeń, po uroczystej mszy, odbyła się manifestacja patriotyczna w miejscu upamiętniającym rozstrzelanych. Wśród licznych delegacji, oraz rodzin pomordowanych, byli też przedstawiciele Drezna, z którym Gostyń od lat współpracuje.

- Stojąc w prawdzie, w uznaniu winy, w woli przebaczenia, w dążeniu do pojednania Polacy i Niemcy wspólnie składają cześć gostyńskiej elicie, wymordowanej w ramach planowej akcji Tannenberg - mówił Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia. - Stojąc razem pamiętamy, że wydarzenie, które dziś przywołujemy było jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych w całej historii Gostynia. Polegli na gostyńskim rynku, byli kwiatem naszej lokalnej wspólnoty i solą tej ziemi - dodał Kulak.

Włodarz miasta podkreślał, że dziś stosunki polsko-niemieckie a zwłaszcza między Dreznem a Gostyniem oparte są na wzajemnej współpracy na różnych płaszczyznach. Jako samorządy należące do zjednoczonej Europy wspólnie stoją naprzeciw wyzwań współczesności. Dr Peter Lames, z-ca nadburmistrza Drezna przyznał, że Drezdeńczycy zdają sobie sprawę z ogromu cierpień, jakie nazistowskie Niemcy zadały Polakom i innych narodom całego świata.

- Jesteśmy świadomi winy, którą ponoszą Niemcy. Niestety nie da się cofnąć tych wszystkich zbrodni, takich jak zamordowanie niewinnych ludzi, tu w Gostyniu. Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tych ofiarach, pamięć o ich losie, to nasz obowiązek - podkreślił. Apelował do Gostynian, aby iść dalej wspólną drogą, jako zaprzyjaźnione miasta, w zjednoczonej, demokratycznej i bezpiecznej Europie.

Po odczytaniu Apelu Pamięci padły strzały salwy honorowej oddane przez żołnierzy z 3. Kresowego Dywizjonu Przeciwlotniczego. Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty. Odśpiewano "Rotę".

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)