Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Wicepremierzy łamią ustawę antykorupcyjnąwtorek, 15 maja 2007, Dziennik

Wicepremierzy Andrzej Lepper i Przemysław Gosiewski nie złożyli deklaracji do rejestru korzyści, w którym politycy ujawniają, jakie dostali prezenty - ustalił DZIENNIK. Lista osób, które do dziś nie przesłały dokumentów do Państwowej Komisji Wyborczej, jest jednak jeszcze dłuższa.

Jest na niej szef gabinetu politycznego premiera Adam Lipiński, minister skarbu Wojciech Jasiński, minister budownictwa Andrzej Aumiller i wiceminister w MSWiA Jarosław Zieliński. PKW ogranicza się do wysyłania ponagleń i pustych formularzy do wypełnienia, bo nie może zrobić nic więcej. Politycy nie reagują.

"Jako minister pan Przemysław Gosiewski nie dostawał żadnych prezentów. Gdy został wicepremierem, otrzymał cenne wieczne pióro i niebawem złoży w tej sprawie stosowną deklarację" - powiedziała DZIENNIKOWI Joanna Borecka z kancelarii premiera. Andrzej Lepper nie odpowiedział na pytania, które mu zadaliśmy.

Prezentami obsypywany jest premier Jarosław Kaczyński. Na tle swojego rządu się wyróżnia: skrupulatnie je odnotowuje. Wpisuje wszystko - nawet koszulki polo, krawaty i bawełniane podkoszulki. Tylko między lipcem a październikiem 2006 r. otrzymał 134 prezenty. W wykazie przesłanym do PKW znalazły się m.in. podkowa, przetak, drewniany dzwon, kryształowa cukiernica, piłka, strój piłkarski, 5000 forintów w srebrze, szklana kula, ikona, zegar i mnóstwo książek.

"Premier bardzo pilnuje rejestru korzyści" - mówi rzecznik rządu Jan Dziedziczak. Ale nawet on nie uniknął wpadki. W lutym "Newsweek" ujawnił, że Jarosław Kaczyński nie wpisał do rejestru tego, że kieruje radami nadzorczymi dwóch fundacji: Fundacji Prasowej Solidarności i Fundacji Nowe Państwo. Rejestr uzupełniono.

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga wpisała prezenty, które dostała od władz Gruzji (m.in. olejny pejzaż Tbilisi i srebrną bransoletkę), a wicepremier Roman Giertych 500-złotowy rabat na zakup garnituru w sklepie Lorens & Wiktor.

Czy to możliwe, aby wicepremierzy Andrzej Lepper i Przemysław Gosiewski nie dostawali zupełnie nic? Przy ich nazwiskach w rejestrze PKW jest tylko krótka adnotacja: "Ta osoba nie złożyła żadnych deklaracji".

Deklaracje do PKW mają obowiązek składać m.in. członkowie Rady Ministrów, sekretarze i podsekretarze stanu w ministerstwach, wojewodowie, burmistrzowie, prezydenci miast. Ustawa obejmuje nawet zastępców wójtów i sekretarzy gmin. Muszą podać, czy zasiadają w fundacjach (nawet gdy funkcja jest honorowa), czy mają udziały w spółkach, co robią ich małżonkowie. Każdy przyjęty prezent o wartości powyżej 380 zł musi być wpisany do rejestru.

Zapytaliśmy ministrów, którzy nie złożyli deklaracji, dlaczego tak postępują. Odpowiedział jedynie Paweł Kozyra, rzecznik ministra skarbu. Przekonywał, że minister Wojciech Jasiński nie przyjmuje prezentów, więc nie musi składać żadnych dokumentów. PKW jest innego zdania - deklarację należy złożyć zawsze w momencie obejmowania stanowiska.

"Sprawdzałam, czy politycy przyznają się do prezentów, które otrzymują" - mówi Alina Hussein, doradca prezesa Najwyższej Izby Kontroli. "Moja znajoma podarowała cenną rzeźbę pewnemu politykowi. Nie wpisał jej do żadnej deklaracji. Państwowa Komisja Wyborcza powinna zostać wzmocniona, dofinansowana i mieć większe uprawnienia".

"Sytuacja, gdy najważniejsze osoby w państwie lekceważą przepisy antykorupcyjne, jest demoralizująca" - mówi Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego. "Ustawa antykorupcyjna powinna zostać jak najszybciej znowelizowana i objąć również urzędników Kancelarii Prezydenta".


Administrator strony: Błażej Wojtyła
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)