Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Biuro Posła Jana Dziedziczaka
08.30 do 14.00


Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

WE WŁOSZECH ODBYŁY SIĘ UROCZYSTOŚCI 73. ROCZNICY BITWY O MONTE CASSINOczwartek, 18 maja 2017, Radio Maryja

Na Cmentarzu Polskim na Monte Cassino odbyły się w czwartek uroczystości 73. rocznicy bitwy o wzgórze, stoczonej przez wojska alianckie z Niemcami. Mszy św. w intencji polskich żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino przewodniczył ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

W uroczystości oprócz żołnierzy gen. Andersa i weteranów Polskiego Państwa Podziemnego udział wzięli także m.in. wicemarszałkowie Sejmu i Senatu – Joachim Brudziński i Maria Koc, a także córka gen. Andersa i minister w rządzie premier B. Szydło – Anna Maria Anders. Obecny był też wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak. Minister Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który również uczestniczył w obchodach, przypomniał na antenie Radia Maryja, że 18 maja 1944 r. to wielka data w dziejach polskiego oręża.

– To zwycięstwo porównywalne z wiktorią Wiedeńską, z wojną w 1920 roku. Polacy jako jedyna formacja zbrojna w II wojnie światowej, działając tu na Półwyspie Apenińskim, dokonała – wydawało się – rzeczy niemożliwej: przełamała niemiecki opór na Linii Gustawa, otworzyła aliantom drogę na Rzym i dzisiaj z weteranami walk o niepodległość byliśmy na wojskowym cmentarzu na Monte Cassino, gdzie oddaliśmy hołd blisko tysiącu żołnierzy, którzy tutaj zginęli, w drodze do Polski, marząc o tym, aby Polska była niepodległa – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się tam klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich wojskowych, 2 931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)