Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

WARSZAWA: NA ZAMKU KRÓLEWSKIM ODBYŁ SIĘ FINAŁ KONKURSU DLA MŁODZIEŻY POLONIJNEJ POD HASŁEM „BYĆ POLAKIEM”środa, 5 sierpnia 2020, Radio Maryja

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się finał konkursu dla młodzieży polonijnej pod hasłem „Być Polakiem”. Laureatom pogratulowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Uczestnicy konkursu „Być Polakiem” przygotowują prace plastyczne i literackie. Inicjatywa ma za zadanie umacniać tożsamość narodową wśród młodzieży polonijnej. I właśnie do niej w trakcie gali finałowej 11. edycji konkursu zwróciła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

– To, że po raz 11 bierzecie udział w konkursie "Być Polakiem" najdobitniej świadczy o tym, że choć mieszkacie na różnych kontynentach, to jednak znacie swoje korzenie, jesteście związani z Polską – powiedziała Elżbieta Witek.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była „Solidarność”. W tym roku ten ogromny społeczny ruch, który zmienił oblicze Polski, świętuje swoje 40-lecie.

– „Solidarność” to nie był jakiś związek zawodowy 40 lat temu. To był największy ruch społeczny wolnościowy w dziejach ludzkości – zaznaczył Jan Dziedziczak, minister w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków zagranicą.

W pracach konkursowych uczestnicy odpowiadali na pytanie, czy dziś jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami.

– Ogromny ładunek patriotyzmu, ogromny ładunek miłości do ojczyzny, ogromny ładunek prac, wysiłku, włożonego w to, żeby wziąć udział, odnieść sukces – podkreślił Dariusz Bonisławski ze stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, współorganizator konkursu.

W trakcie gali finałowej na Zamku Królewskim w Warszawie laureaci konkursu otrzymali polskie flagi, dyplomy i upominki. Marszałek Sejmu podkreślała, że to właśnie młodzi na całym świecie mogą stawać się ambasadorami polskości.

– Dziś – po 40 latach – okazuje się, że wy, młodzi ludzie, zupełnie niepamiętający tamtych czasów, ale dzięki swoim rodzicom, dziadkom, ale także dzięki swoim nauczycielom, wiecie, czym była „Solidarność”, jak bardzo na to czekaliśmy – mówiła marszałek Sejmu.


Obok uczniów nagrodzeni zostali także nauczyciele. Inicjatorem i pomysłodawcą konkursu, organizowanego już od 2010 roku, jest poseł Joanna Fabisiak z Koalicji Obywatelskiej.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)