Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Prezydent: nie mogę mówić w imieniu PiSponiedziałek, 19 stycznia 2009, Onet.pl

Lech Kaczyński powiedział, że podtrzymuje swą opinię, iż nie da się pogodzić wyborów parlamentarnych z prezydencją w Unii Europejskiej.
Koniec obecnej kadencji Sejmu i Senatu, a więc i najbliższe wybory parlamentarne w Polsce przewidywane są na jesień 2011 r. W tym samym czasie - w drugiej połowie 2011 r. - Polska ma sprawować przewodnictwo w UE.
Kwestia skrócenia kadencji parlamentu ponownie pojawiała się w dyskusji publicznej, tym razem w związku z pomysłem SLD, by Polska zamieniła się terminem prezydencji z Danią, która sprawuje przewodnictwo w UE w pierwszej połowie 2012 r.

W niedzielę szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że jest zwolennikiem wyborów parlamentarnych na wiosnę 2011 r. ze względu na nakładanie się terminu tej elekcji z okresem polskiej prezydencji w Unii.

- To nie jest nowy pomysł (wcześniejsze wybory). Chciałbym wiedzieć, na ile rządząca partia wysuwa go na poważnie. Sam mówiłem, że nie da się pogodzić wyborów i prezydencji w Unii Europejskiej i podtrzymuję tą opinię - powiedział L. Kaczyński na konferencji prasowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Jak dodał, wcześniej usłyszał z "miarodajnych ust", że wybory na jesieni 2011 roku, to nie jest problem. - Miesiąc później słyszę o innej koncepcji (wcześniejszych wyborach), która w zasadzie wydaje mi się rozsądna. A więc nie wiem, a chciałbym wiedzieć - powiedział prezydent.

L. Kaczyński podkreślił, że prezydent może zarządzić wcześniejsze wybory, ale tylko wtedy, gdy zachodzą konstytucyjne przesłanki - nieuchwalenie budżetu w odpowiednim terminie oraz niepowołanie rządu w tzw. trzeciej próbie.

- W tej chwili nic nie wskazuje, żeby miało dojść do tego rodzaju sytuacji. A samorozwiązanie Sejmu wymaga porozumienia między dwoma największymi partiami. Nie jestem w stanie wypowiedzieć się w imieniu PiS - powiedział prezydent.

Jego zdaniem wcześniejsze wybory, to interesujący pomysł, ponieważ - jak ocenił - trudno jest pogodzić prezydencję w UE z wyborami.

Lech Kaczyński zaznaczył, że premier Czech - kraju który przewodniczący obecnie pracom Unii - musiał w ostatnich dniach odbyć wiele podróży m.in. do Kijowa, Moskwy, Brukseli.

- Wyobraźmy sobie, że premier prowadzi kampanię wyborczą, ale jednocześnie ma takie obowiązki, o których mówiłem. Czy jedno z drugim jest połączalne? Nie - stwierdził prezydent.

Zdaniem L. Kaczyńskiego, jedynym przeciwwskazaniem dla wcześniejszych wyborów jest reguła, że wybory do Sejmu powinny się odbywać co cztery lata.

Administrator strony: Błażej Wojtyła


+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)