Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 520427

W dniach od 9 do 25 stycznia biuro poselskie, będzie nieczynne.
W pilnych sprawach proszę o kontakt mailowy na adres: leszno@dziedziczak.pl

Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Prawo nie działa. Będzie zmienioneczwartek, 5 kwietnia 2018, Leszno.pl

Będą nowe, skuteczne narzędzia do walki z dopalaczami. - Leszno stało się prekursorem walki z dopalaczami - mówił dr Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości podczas Ogólnopolskiego Kongresu Zwalczania Dopalaczy, który w środę, 28 marca, odbył się w Lesznie.

Oto Leszno stało się siedzibą sztabu generalnego walki ze złem, jakim są dopalacze. Miasto to jest symbolem determinacji. Za punkt honoru postawiło sobie zlikwidowanie handlu dopalaczami i zrobiło wszystko, ale prawo nie działało - przyznał Jan Dziedzczak, poseł PiS.

- Od początku mówimy: dajcie nam pewne instrumenty, a my - jako miasto - będziemy walczyć z handlem dopalaczami, bo to do władz gminnych zgłaszają się rodzice i stowarzyszenia, prosząc: „Zróbcie coś z tym procederem” - podkreślał dr prawa Piotr Jóźwiak, wiceprezydent Leszna.

Samorządowcy z Leszna i politycy z Warszawy zjednoczyli siły. O zmiany w prawie zabiegali m.in. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Skutecznie.

Prace nad nowym prawem trwają. Projekt zmienionej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wkrótce trafi do Rady Ministrów. Ma doprowadzić do takich zmian, które umożliwią walkę z dopalaczami na szczeblu lokalnym. I ma ukrócić bezkarność handlarzy.

Prawo ma być teraz tak skonstruowane, że dopalacz będzie traktowany jak narkotyk, że kary za ich sprzedaż będą tak samo surowe jak w przypadku innych narkotyków, że handlarze będą ścigani nawet, jeśli wprowadzą na rynek nowe dopalacze. Będzie można też blokować witryny internetowe sprzedawców.

- Internet to główne źródło hurtowej dystrybucji - podkreślał Tomasz Białas, dyrektor Departamentu nadzoru nad środkami zastępczymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie, mówiąc o doskonale zorganizowanym procederze przestępczym.

Poziom zainteresowania dopalaczami jest stały od lat.

- Dopalacze są atrakcyjne, bo za ich posiadanie nie grozi odpowiedzialność karna - mówił Mariusz Nawrocki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Szczecińskiego i Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

Są też dużo tańsze od tradycyjnych narkotyków, ale jak przekonywał Tomasz Białas, działają niemal tak samo. A mimo to:

- Są zażywane dla rekreacji. Nie są ucieczką w trudnych sytuacjach życiowych - mówił powołując się na badania z 2016 r. przeprowadzane na dużej populacji młodzieży.

Dopalacze bardzo szybko uzależniają. Są takie, które uzależniają, a nawet zabijają już przy pierwszym zażyciu.

Dlatego powstają nowe regulacje karno-prawne. - Czasu jest coraz mniej - takie zdanie podczas debaty padło kilka razy.

Ogólnopolski kongres zorganizowało miasto Leszno. Wkrótce powstanie publikacja z merytorycznymi materiałami oraz nagraniem całego kongresu. Ale najważniejszym efektem ma być nowe prawo.

Jesteśmy w przededniu wprowadzenia tej ustawy - stwierdził wiceminister sprawiedliwości. - Trzeba skończyć z udawaniem, że dopalacze to produkt na wpół dozwolony. Nie! To narkotyk! Podejmujemy walkę ze złem, i tutaj mamy być o krok przed przestępcami, a nie o krok za nimi. Wprowadzamy pakiet zmian i jeszcze w tym roku będziemy mieć nowe skuteczne narzędzia do walki z tym złem - mówił dr Warchoł.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)