Godziny otwarcia:
pn- pt. 08.00 - 14.00
Jan.Dziedziczak@sejm.pl
Najważniejsze założenia projektu ustawy o zadaniach nadawców publicznych opracowane w ministerstwie kultury mówią o połączeniu TVP i Polskiego Radia na poziomie regionów w jedną spółkę, wprowadzenie tzw. licencji programowych i finansowanie mediów publicznych z podatku VAT.
Poseł PiS Jan Ołdakowski powtórzył, że PiS sprzeciwia się "kolejnej próbie likwidacji abonamentu". Jak argumentował, "wbrew sprzeciwom środowisk twórczych, wbrew doświadczeniom krajów UE, które w ostatnich latach abonament likwidowały, Polska idzie najgorszą drogą".
Ołdakowski skrytykował również proponowany w najnowszym projekcie przez rząd sposób finansowania mediów publicznych poprzez Fundusz Zadań Publicznych. Według niego, jest to próba podporządkowania mediów publicznych "urzędnikowi, który będzie dzielił publiczne pieniądze".
- Kolejna sprawa, na którą nie może być zgody, to likwidacja ośrodków regionalnych i przekształcenie ich w ponadregionalne spółki - oświadczył poseł PiS. - Dziś ośrodki regionalne informują społeczność lokalną, ta misja w tym projekcie zostanie przerwana - ocenił.
Poseł Jan Dziedziczak ocenił, że w projekcie zaproponowano zmiany podobne do tych, "sprzed kilku miesięcy", które zostały "druzgocąco skrytykowane przez najwybitniejsze autorytety polskiej kultury".
W marcu media informowały, że PO pracuje nad alternatywnym sposobem finansowania mediów publicznych poprzez Fundusz Misji Publicznej. Miałby on być zasilany z budżetu państwa i być może także przez nadawców komercyjnych. To drugie źródło dochodu mediów publicznych wchodziłoby w grę tylko wówczas, gdyby TVP i PR miały ograniczone prawo do nadawania reklam.
Jan Dziedziczak powiedział, że pomysł utworzenia Funduszu Zadań Publicznych powtarza założenia poprzedniej propozycji dotyczącej Funduszu Misji Publicznej. - Zmieniono tylko słowo - ocenił.
- Chodzi o to, by finansowanie mediów publicznych było pod kontrolą koalicją rządzącej - uważa poseł. Temu podporządkowaniu - w ocenie Dziedziczaka - miałoby również służyć ustanowienie rady powierniczej powoływanej przez Sejm.
Administrator strony: Błażej Wojtyła