Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

PiS w obronie mediów publicznychpiątek, 19 września 2008, PAP

Najnowszy rządowy projekt dotyczący mediów publicznych niszczy te media, nie próbując ich reformować - uważają posłowie PiS z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Według nich, wejście w życie tej ustawy podporządkuje media publiczne koalicji rządzącej.

Najważniejsze założenia projektu ustawy o zadaniach nadawców publicznych opracowane w ministerstwie kultury mówią o połączeniu TVP i Polskiego Radia na poziomie regionów w jedną spółkę, wprowadzenie tzw. licencji programowych i finansowanie mediów publicznych z podatku VAT.

Poseł PiS Jan Ołdakowski powtórzył, że PiS sprzeciwia się "kolejnej próbie likwidacji abonamentu". Jak argumentował, "wbrew sprzeciwom środowisk twórczych, wbrew doświadczeniom krajów UE, które w ostatnich latach abonament likwidowały, Polska idzie najgorszą drogą".

Ołdakowski skrytykował również proponowany w najnowszym projekcie przez rząd sposób finansowania mediów publicznych poprzez Fundusz Zadań Publicznych. Według niego, jest to próba podporządkowania mediów publicznych "urzędnikowi, który będzie dzielił publiczne pieniądze".

- Kolejna sprawa, na którą nie może być zgody, to likwidacja ośrodków regionalnych i przekształcenie ich w ponadregionalne spółki - oświadczył poseł PiS. - Dziś ośrodki regionalne informują społeczność lokalną, ta misja w tym projekcie zostanie przerwana - ocenił.

Poseł Jan Dziedziczak ocenił, że w projekcie zaproponowano zmiany podobne do tych, "sprzed kilku miesięcy", które zostały "druzgocąco skrytykowane przez najwybitniejsze autorytety polskiej kultury".

W marcu media informowały, że PO pracuje nad alternatywnym sposobem finansowania mediów publicznych poprzez Fundusz Misji Publicznej. Miałby on być zasilany z budżetu państwa i być może także przez nadawców komercyjnych. To drugie źródło dochodu mediów publicznych wchodziłoby w grę tylko wówczas, gdyby TVP i PR miały ograniczone prawo do nadawania reklam.

Jan Dziedziczak powiedział, że pomysł utworzenia Funduszu Zadań Publicznych powtarza założenia poprzedniej propozycji dotyczącej Funduszu Misji Publicznej. - Zmieniono tylko słowo - ocenił.

- Chodzi o to, by finansowanie mediów publicznych było pod kontrolą koalicją rządzącej - uważa poseł. Temu podporządkowaniu - w ocenie Dziedziczaka - miałoby również służyć ustanowienie rady powierniczej powoływanej przez Sejm.

Administrator strony: Błażej Wojtyła

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)