Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

"Padły ważne słowa". Posłowie o wizycie Angeli Merkel w Auschwitzniedziela, 8 grudnia 2019, Polskie Radio 24

- To były ważne słowa i ważna wizyta - powiedział Jan Dziedziczak, poseł PiS, mówiąc, że polityka przypominania o prawdzie historycznej przynosi rezultaty. Czesław Mroczek, poseł PO, dodał, że Angela Merkel również wcześniej przedstawiała takie stanowisko, a słowa kanclerz były skierowane również do Niemców.

Kanclerz Angela Merkel 6 grudnia w piątek w b. obozie Auschwitz-Birkenau wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oddała hołd ofiarom. - Oficjalnie jest to miejsce, które nazywa się Auschwitz-Birkenau Niemiecki Narodowo-Socjalistyczny Obóz Pracy i Śmierci. Ta nazwa jest ważna, jako pełna nazwa. Oświęcim znajduje się w Polsce, ale w październiku 1939 r. Auschwitz jako część niemieckiej Rzeszy został zaanektowany. Wtedy był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne jest dla mnie, aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców. Jesteśmy to winni my ofiarom i nam samym - oświadczyła m.in. kanclerz Niemiec.

Dodała też, że odpowiedzialność Niemców za to, co się wydarzyło w krajach okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką, jest nienegocjowalna, a ich współczesna świadomość Holokaustu jest nierozerwalną częścią tożsamości narodowej i częścią demokratycznego i praworządnego państwa. W jej ocenie, takie wartości jak: nienaruszalna godność człowieka, wolność, demokracja i praworządność "mogą być łatwo zranione". Dlatego - jej zdaniem - trzeba te wartości umacniać i chronić, dbać o nie w codziennym życiu, a także w wymiarze narodowym i w politycznym dyskursie.

- Ważne słowa i ważna wizyta – mówił Jan Dziedziczak, członek prezydium klubu parlamentarnego PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. UE, były wiceminister spraw zagranicznych. - Warto podkreślić, że po raz pierwszy była w obozie Auschwitz mimo że kilkanaście lat pełniła urząd kanclerza RFN – dodał.

Jak przypomniał poseł, jakiś czas temu mieliśmy poruszające słowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, także w tym duchu. - Poruszenie tego tematu, walka o prawdę historyczną, którą nasz rząd rozpoczął przynosi efekty – dodał.

Niemcy, jak mówił, zaczynają mieć kłopoty z pamięcią o historii, na co wskazują m.in. wyniki badań wśród młodych Niemców. Jak zaznaczył, niepokoi wzrost popularności partii, które sympatyzują z NSDAP na wschodzie Niemiec.

Czesław Mroczek, członek klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. obrony narodowej, były wiceminister obrony, mówił, że stanowisko kanclerz Niemiec było jasne również wcześniej.

- Angela Merkel kończy swoje funkcjonowanie jako kanclerz – przypomniał Czesław Mroczek. - Widać jak wielkiego partnera, wręcz przyjaciela mieliśmy w osobie Merkel. Ta słowa, które wypowiedziała są prawdą, która brzmi donośnie, mocno. Ona zawsze tak mówiła – powiedział polityk.

- Mogę się zgodzić, że ta wypowiedź adresowana do wewnątrz, związana z tym, co się dzieje w Niemczech – zauważył gość Jedynki.

- Demokratyczne Niemcy formowali państwo w oparciu o rozliczenie z nazizmem. Oczywiście były nurty, które temu się nie poddawały. Ale w przypadku demokratycznych Niemiec fundamentem było rozliczenie z nazistami - dodał.

W programie była także mowa o szczycie NATO w Londynie, wyroku Sądu Najwyższego ws. KRS i Izby Dyscyplinarnej SN i o sprawie Mariana Banasia. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)