Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

08.30 - 13.00

leszno@dziedziczak.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy
Żaneta Lasiecka - Stodolna
tel. 607 171 532

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Nagrody w konkursie na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacjiwtorek, 9 stycznia 2018

Profesor Robert Frost i prof. Andrzej Nowak zostali laureatami Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych.

Konkurs realizowany przez Radę Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych został przeprowadzony po raz pierwszy. Nagrody i wyróżnienia za publikacje, które ukazały się w latach 2015-2016, przyznane zostały w dwóch kategoriach: za najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski oraz za najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji.

– Istotne jest, żeby powstawało jak najwięcej publikacji mówiących o naszej historii w sposób atrakcyjny dla zagranicznych odbiorców – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak wręczając nagrody. – Promocja historii Polski za granicą, jest jednym z priorytetów MSZ – dodał.

Nagrodę główną w kategorii najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski otrzymał prof. Robert Frost z Uniwersytetu Aberdeen za pracę „The Oxford History of Poland-Lithuania. Volume I: The Making of the Polish-Lithuanian Union, 1385-1569”, wydaną w 2015 r. w Oksfordzie. Natomiast nagrodą główną w kategorii najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji został uhonorowany prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Historii PAN za pracę „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement”, wydaną w 2016 r. w Krakowie.

Ponadto wyróżnieni zostali:

– w kategorii najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski: dr Daniel Brewing z Uniwersytetu Aachen za pracę „Im Schatten von Auschwitz, Deutsche Massaker an polnischen Zivilisten 1939 – 1945”, wydaną w 2016 r. w Darmstadt;

– w kategorii najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski: prof. Patryk Babiracki z Uniwersytetu Texas-Arlington w Stanach Zjednoczonych, za publikację „Soviet Soft Power in Poland. Culture and Making of Stalin’s New Empire, 1943-1957”, wydaną w 2015 r. w Chapel Hill;

– w kategorii najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji: prof. Andrzej Maciej Brzeziński z Uniwersytetu Łódzkiego za publikację „Oskar Halecki a Liga Narodów. Poglądy i działalność”, wydaną w 2016 r. w Łodzi;

– w kategorii najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji: Wydawnictwo ARCANA - prezes Zuzanna Dawidowicz i prof. Zofia Zielińska za edycję źródeł: „Correspondance de Stanislas-Auguste avec Catherine II”, wydaną w 2015 r. w Krakowie.

Z okazji wręczenia nagród w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zagranicznych odbyła się także konferencja „Dyplomacja publiczna i promocja historii Polski za granicą”, współorganizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Celem dyplomacji publicznej jest docieranie z ważnym dla interesów państwa przekazem bezpośrednio do opiniotwórczych środowisk zagranicznych. Najskuteczniej możemy osiągnąć ten cel przekazując atrakcyjny i zrozumiały dla obcokrajowca komunikat – podkreślił wiceszef MSZ Jan Dziedziczak podczas otwarcia konferencji.

W konferencji udział wzięli laureaci Konkursu oraz polscy i zagraniczni historycy.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)