Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Na 30-leciu Oddziału Związku Sybiraków padło wiele ważnych słówśroda, 11 grudnia 2019, Leszno24.pl

To była uroczystość przepełniona wzruszeniami i ważnymi słowami o Polakach, którzy przeżyli piekło na Wschodzie i nie zapomnieli o tym kim są.

W tym roku przypada 30-lecie działalności Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie. Obchody zorganizowano w II Liceum Ogólnokształcącym.

- Nasi rodacy padli ofiarą zbrodniczego systemu. Wypędzeni z własnych domów, przez lata pozbawieni prawa do tożsamości narodowej, znosili niewyobrażalne cierpienia. A mimo to każdego dnia pokazywali swój patriotyzm i hart ducha - mówiła Krystyna Łasowska, dyrektor szkoły.

Janina Tonicka, prezes Oddziału Związku Sybiraków ze wzruszeniem wracała do minionych lat.

- My, którzy jesteśmy w wieku starszym, chcemy po sobie zostawić pamięć, by nigdy więcej nie powtórzyło się to, co przeżyliśmy na nieludzkiej ziemi. Dla nas to są ciągle bolesne wspomnienia.

- Łączą nas trudne przeżycia - mówił Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków. - Wierzę, że pamięć o zesłaniach w nieludzkie warunki Ziemi Sowieckiej sprawi, że one się nigdy nie powtórzą.

Poseł Jan Dziedziczak podkreślił, że zesłanym Polakom przetrwać pomogło kultywowanie tradycji, dbanie o polską historię i kulturę, wiarę i język polski.

Wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak przypomniał, że z inicjatywy Oddziału Związku Sybiraków, w Lesznie zrealizowano kilka inicjatyw: jest Rondo Sybiraków, na ścianie kościoła pw. św. Kazimierza odsłonięto tablicę upamiętniającą losy sybiraków, a w 2013 roku przy tym kościele odsłonięto pomnik "W hołdzie Matkom Sybiraczkom". W 2017 roku w II LO utworzono izbę pamięci.

Z okazji 30-lecia, decyzją Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Medal Pro Bono Poloniae otrzymała Janina Tonicka, prezes Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie. Medale Pro Memorium odebrali członkowie Oddziału Związku Sybiraków Franciszka Kania, Janina Błażejewska, Maria Błażko, Danuta Maćkowiak i Krzysztof Handke, nauczyciel II LO. Złotą odznaką honorową Za Zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie oraz Danuta Kubera, członek Oddziału Związku Sybiraków.

Podczas uroczystości wystąpił szkolny zespół The Kopernix.

W dniu jubileuszu swoją premierę miał Zeszyt 5 "Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia leszczyńskich sybiraków".

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)