Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Minister Jan Dziedziczak przekazał senatorom informacje nt. finansowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2020 rsobota, 2 maja 2020, Kresy24.pl

Senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą na posiedzeniu 27 maja br. zapoznała się z informacją Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka na temat finansowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2020 r. Pełnomocnik rządu ds. Polonii poinformował, że w związku z koniecznością zapewnienia ciągłości funkcjonowania organizacji i instytucji polonijnych podjęta została w tym roku decyzja o uproszczonym trybie ubiegania się o środki na pomoc Polonii z pominięciem konkursu ofert. Minister podkreślił, że w kolejnych latach konkurs ofert zostanie przeprowadzony. Minister poinformował też, że przede wszystkim zadbano o media polonijne i polskie poza granicami, z uwagi na ich kulturotwórczą, integrującą rolę i podtrzymywanie polskiej tożsamości narodowej, a także funkcje, które pełni radio, media internetowe w czasach epidemii. „Doskonale wiemy, że upadek mediów polonijnych i wyzwania związane później z ich odtworzeniem są nieporównywalnie trudniejsze niż ich utrzymanie. Jak wypowiedzą siedzibę, sprzedadzą sprzęt, zlikwidują redakcję” – cytuje słowa pełnomocnika PAP. Pytany przez senatorów do kiedy mogą być składane wnioski o dotacje polonijne odpowiedział, że oferty będą rozpatrywane do czasu wyczerpania środków. Minister poinformował, że od 6 marca organizacje polonijne złożyły 211 wniosków o wsparcie. „70 dotyczyło zakresu kultury, 68 zakresu edukacji, 39 wzmacniania organizacji polonijnych, 18 – natury pomocy charytatywnej, 16 było wniosków medialnych” – wymienił.
Do tej pory rozstrzygnięto oferty na łączną kwotę 11 mln 542 tys. zł, co stanowi blisko 20 proc. kwoty przewidzianej na zadania polonijne.
Senatorowie pytali też, czy w związku z epidemią ograniczone zostaną środki na polonijną pomoc. W ocenie ministra środki mogą być zmniejszone o ok. 10 proc. Minister przypomniał, że z uwagi na epidemię, nie zostaną m.in. zorganizowane kolonie dla dzieci polskich z zagranicy, nie odbędzie się wiele wydarzeń, kongresów, spotkań, festiwali. Dodał, że część tych pieniędzy zostanie wykorzystana na pomoc charytatywną, część zapewne na edukację za pośrednictwem internetu.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)