Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00
leszno@dziedziczak.pl


Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Minister Jan Dziedziczak na poświęceniu odnowionej Kopaszowskiej Drogi Krzyżowejponiedziałek, 30 października 2017, Elka.pl

Arcybiskup poświęcił kapliczki

Ponad 250 osób wzięło udział w uroczystym poświęceniu odnowionej Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej. Od prawie dwóch stuleci szlak przyciąga pielgrzymów, nie tylko ze względów religijnych, ale też dramatycznych okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu tej drogi, kiedy to Jan Koźmian po samobójczej śmierci żony postanowił zbudować unikalną drogę krzyżową na trasie konduktu pogrzebowego.

W niedzielę wieczorem na dziedzińcu pałacu w Kopaszewie odprawiono mszę św., w której wzięli udział mieszkańcy, parlamentarzyści (w tym Jan Dziedziczak), władze samorządowe i duchowni. Po przemówieniu dra Emiliana Prałata i starosty Bernarda Turskiego procesja w asyście straży pożarnej przeszła pod pierwszą z kapliczek, gdzie ks. abp. Stanisłąw Gądecki poświęcił odnowioną Kopaszewską Drogę Krzyżową. Metropolita poznański nie krył, że jest pod wrażeniem uroczystości: - Jestem pod wielką impresją organizacji. Po drodze mieliśmy straż oświetlającą nam całe nasze przejście, także ognie, dzieci z lampionami. Nie wiedziałem, że tutaj ministra ściągnęli, starostę i wszystkie władze, wszystkich świętych.
Po części oficjalnej organizatorzy zaplanowali część bankietową, koncert sopranistki Katarzyny Zawady oraz wystawę okolicznościową w pałacu.

Kopaszewska Droga Krzyżowa powstała w 1855 roku. Przez lata przyciągała pątników, aż do II wojny światowej, kiedy zniszczono dwie kapliczki. Szlak ożył na krótko w latach pięćdziesiątych. W latach dziewięćdziesiątych z inicjatywy ówczesnego burmistrza Krzywinia, Pawła Buksalewicza, zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej i Nekropolii Chłapowskich w Rąbiniu.
W ubiegłym roku z inicjatywy dra Emiliana Prałata - społecznego opiekuna zabytków, Joanny Ziętkiewicz - sołtys wsi Kopaszewo oraz radnego Leszka Majchrzaka został powołany do życia komitet społeczny „KOPASZEWSKA DROGA KRZYŻOWA”, który dzięki wsparciu darczyńców, sponsorów i wielu innych osób uzbierał ponad 25 tysięcy złotych na renowację pięciu kapliczek. Przy remontach, pod okiem fachowców, pracowało ponad pięćdziesięcioro wolontariuszy, od dzieci po dorosłych.

Kopaszewską Drogę Krzyżową można przemierzać cały rok. - Od lat rowerową drogę krzyżową organizuje Stowarzyszenie Porozumienie Ziemia Kościańska, co roku w Niedzielę Palmową. My robimy drogę we wrześniu, przed Podwyższeniem Krzyża Pańskiego, wtedy idziemy pieszo. To są takie duże grupy, ale bardzo często chodzą szlakiem mniejsze grupki. Mamy grupę przyjaciół z Poznania, oni bardzo często chodzą sobie indywidualnie, z rodzinami, z przyjaciółmi. W okresie letnim praktycznie nie ma niedzieli, żeby ktoś tutaj nie chodził, żeby rodziny nie szły tą trasą. Szlak w obie strony ma 16 km. Jeśli jest mokro, deszczowo, to trasa na łąkach jest bardzo ciężka, także te osoby, które idą, to naprawdę pokonują bardzo trudny odcinek - przyznaje Joanna Ziętkiewicz, sołtys Kopaszewa.

W przyszłym roku komitet społeczny planuje dokończyć cokoły oraz tereny wokół kapliczek.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)