Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 520427

W dniach od 9 do 25 stycznia biuro poselskie, będzie nieczynne.
W pilnych sprawach proszę o kontakt mailowy na adres: leszno@dziedziczak.pl

Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Minister Dziedziczak odwiedził „japoński Niepokalanów”poniedziałek, 5 lutego 2018, Ekai.pl

Przebywający z wizytą w Japonii sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak odwiedził Muzeum Bomby Atomowej w Nagasaki i wręczył Bene Merito franciszkaninowi br. Tomei Ozaki.

28 stycznia br. sekretarz stanu Jan Dziedziczak wraz z Ambasadorem RP w Japonii Jackiem Izydorczykiem odwiedzili Muzeum Bomby Atomowej w Nagasaki. Odbyła się tam ceremonia wręczenia Odznaki Honorowej Bene Merito dla zasłużonego w krzewieniu polskiej kultury, w tym popularyzacji Polski i postaci św. Maksymiliana Kolbe, tym samym umacniania wizerunku Polski w Japonii – franciszkanina br. Tomei Ozaki zwanego br. Tomaszem, który przeżył wybuch bomby atomowej i znalazł schronienie u polskich księży w klasztorze franciszkanów w Nagasaki.
Wiceminister Jan Dziedziczak podziękował br. Tomei Ozaki, za wieloletnią popularyzację sylwetki św. Maksymiliana Kolbe oraz za pełnienie roli „pomostu między Polską i Japonią”.

Dziękując za uhonorowanie przez Ministra Spraw Zagranicznych odznaką Bene Merito, br. Tomasz zaznaczył, że postać Św. Maksymiliana Kolbe była dla niego życiową inspiracją. W swym przemówieniu wielokrotnie podkreślił, że doświadczenia z dnia 9 sierpnia 1945 r. zmieniły jego życie oraz postrzeganie świata i pod ich wpływem podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu franciszkanów.
W ceremonii uczestniczyli wicegubernator prefektury Nagasaki, burmistrz miasta Nagasaki, dyrektor Muzeum, dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio, oraz zgromadzeni goście – najbliższe otoczenie br. Tomei Ozaki, polscy księża i polskie siostry zakonne przebywające z misją duchowną w Nagasaki.

Podczas wizyty w Nagasaki wiceminister Jan Dziedziczak odwiedził także „Japoński Niepokalanów” – założony przez św. Maksymiliana Kolbe Zakon Franciszkanów; izbę pamięci i celę św. Maksymiliana Kolbe, gdzie wpisał się do księgi pamiątkowej; drukarnię „Rycerza Niepokalanej” wydawanego do dnia dzisiejszego w Japonii w nakładzie 10.000 egz., oraz spotkał się z braćmi zakonnymi.

Z wizyty Ministra Jana Dziedziczaka w Muzeum Bomby Atomowej pojawiły się liczne artykuły w japońskiej prasie. Dzienniki Asahi Shimbun oraz Nagasaki Shimbun opublikowały obszerne artykuły o wyróżnieniu br. Tomei Ozaki przez Rząd RP i wizycie Wiceministra SZ oraz Ambasadora RP w Nagasaki. Wzmianka o wizycie delegacji polskiego rządu w Nagasaki oraz ceremonii nadania Odznaki Honorowej Bene Merito br. Tomei Ozaki, który jako drugi Japończyk otrzymał to odznaczanie, pojawiły się także w wydaniu wiadomości w telewizji publicznej NHK.

Podczas pięciodniowej wizyty w Japonii, wiceminister Jan Dziedziczak spotkał się 25 stycznia w Tokio z wiceministrem spraw zagranicznych Kazuyuki Nakane.

Drugiego dnia wiceszef MSZ wizyty złożył wieniec na grobie brata Zenona Żebrowskiego, który znajduje się cmentarzu katolickim Fuchu w Tokio. Odwiedził także, wraz z małżonką premiera Japonii Akie Abe, Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai, gdzie w latach 1919-1922 schronienie znalazło kilkaset polskich sierot po polskich zesłańcach na Syberię. – Jestem niezmiernie wzruszony, mogąc znaleźć się w tym miejscu, w którym tak troskliwą opieką zostały otoczone polskie dzieci ponad sto lat temu. Japonia i Japończycy okazali się prawdziwymi przyjaciółmi Polski. Nigdy o tym nie zapomnimy i będziemy pielęgnować pamięć o tym szlachetnym czynie – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)