Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Jan Dziedziczak o wyroku TSUE: to kompromitacja totalnej opozycjiniedziela, 24 listopada 2019, Polskie Radio 24

- Trybunał powiedział: załatwiajcie ważne sprawy w swoim gronie, nie przerzucajcie odpowiedzialności na instytucje europejskie - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Jan Dziedziczak z PiS, komentując wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. Gościem programu był też Czesław Mroczek z PO.

Trybunał Sprawiedliwości UE we wtorek w odpowiedzi na pytania prejudycyjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Zdaniem TSUE, jeśli Sąd Najwyższy uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem TSUE - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do Izby Dyscyplinarnej należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.

- Opozycja totalna i jej sojusznicy mieli taki zwyczaj, obawiam się, że nadal jest obecny, że próbują nasze spory, które są czymś naturalnym w demokracji, przerzucać na forum zagraniczne - powiedział Jan Dziedziczak. Jego zdaniem, takie działanie opozycji to nawiązanie do "najgorszych tradycji schyłku I RP". Poseł PiS wyraził zadowolenie z orzeczenia TSUE, które określił "kompromitacją opozycji totalnej". "Nie jest to wystąpienie przeciw swojemu krajowi" Czesław Mroczek (KO) stwierdził, że "samo skierowanie sprawy do TSUE nie jest czymś wyjątkowym i nie jest na pewno wystąpieniem przeciw swojemu krajowi". - To jest Trybunał wszystkich państw członkowskich i wszystkich obywateli. Jest to normalna droga sądowa, bo jest to trybunał nasz, europejski - podkreślił. Jego zdaniem, "odwoływania się do Targowicy to jest niezrozumienie historii". O samym wyroku powiedział, że "były być może oczekiwania, żeby to rozstrzygnięcie było merytoryczne i kończące sprawę, a takie nie jest". - Ciągle istnieje wątpliwość dotycząca legalności Izby Dyscyplinarnej - stwierdził poseł PO. Goście audycji komentowali także inauguracyjne posiedzenie Sejmu i pierwsze ustawy. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)