Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Jan Dziedziczak interweniuje w sprawie bezpieczeństwa dzieci w fotelikach samochodowychczwartek, 14 listopada 2019, Leszno.naszemiasto.pl

Jan Dziedziczak złożył do ministra spraw wewnętrznych i administracji interpelacja w sprawie bezpieczeństwa dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych.

Interwencja posła skierowana jest w sprawie bezpieczeństwa dzieci w fotelikach samochodowych i na podpupnikach.

- Szanowny Panie Ministrze do mojego biura zwrócił się ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych, który zwraca uwagę na fakt, że homologacja ECE R44/04 "przepuszcza" foteliki i inne urządzenia (np. tzw. podpupniki), które w rzeczywistych wypadkach nie spełniają swojej funkcji. Ponadto jest też, druga homologacja izw. i-Size (R129), która jest na tyle wymagająca, że foteliki, które ją przejdą są OK. Niestety ta pierwsza wciąż obowiązuje i prawdopodobnie będzie obowiązywać - czytamy w treści interpelacji.

Następnie poseł zwrócił uwagę, że często dochodzi do sytuacji, że zarówno rodzice, jak i służby mundurowe nie biorą pod uwagę tych szczegółów, bo obecny na fotelikach jest napis homologacja, a więc formalnie wymaganie są spełnione. Jako przykład podaje sytuację, która miała miejsce wiosną 2019 roku, kiedy to w wypadku samochodowym zginęło dziecko siedzące w aucie właśnie na tzw. podpupniku, w dodatku fatalnej jakości.

- W opinii ekspertów, którzy pochylili się nad tym problem, okazało się, że - listę informacji, które Policja musi zebrać na miejscu wypadku - reguluje zarządzenie nr 31 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 października 2015 r. w sprawie metod i form prowadzenia przez Policję statystyki zdarzeń drogowych, zmieniane zarządzeniem nr 37 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 października 2015 r. oraz zarządzeniem nr 40 z dnia 18 grudnia 2017 r. W tym przypadku Policja nie jest zobowiązana do gromadzenia danych o urządzeniu ochronnym jeśli wypadek jest z udziałem dzieci (minimum jakie jest potrzebne to: marka, model i numer homologacji) - czytamy w dalszej części pisma.

Poseł zwraca się do ministra, z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy możliwym jest zobowiązać Policję do gromadzenia informacji o urządzeniach chroniących dzieci podczas wypadku, lub braku i zastosowania?
2. Czy możliwe jest opublikowanie listy urządzeń (z numerem homologacji), które były zastosowane do ochrony dzieci podczas wypadków śmiertelnych? (Źródło: Interpelacja w sprawie bezpieczeństwa dzieci przewożonych w
fotelikach samochodowych)

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)