Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

J. Dziedziczak: nowa umowa brexitowa daje realną szansę. Teraz wszystko w rękach Izby Gminczwartek, 17 października 2019, Polskie Radio 24

- Były już odrzucane umowy w sprawie brexitu, a ta nowa wcale nie jest korzystniejsza z punktu widzenia brytyjskiego. Już posłowie wybrani w okręgach w Irlandii Północnej mówią, że niechętnie to poprą - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Jan Dziedziczak.

"Jest porozuminie w sprawie brexitu. Sze Komisji Europejskiej Jean - Claude Juncker unijnym przywódcom zatwierdzenie go dziś na szczycie. Pytanie co zrobi w sobotę brytyjski parlament. Jeśli zaakceptuje
porozumienie, wtedy zatwierdzi je także PE i brexit nastąpi 31 października" - napisała na Twitterze korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka".

Kwestia nowej umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej była też zasadniczym tematem rozmowy Adriana Klarenbacha z posłem PiS Janem Dziedziczakiem.

Co daje nowa umowa?

Poseł PiS Jan Dziedziczak w latach 2015-2018 był wiceministrem spraw zagranicznych. W związku z tym został zapytany o brexit i nową umowę, którą pochwalili się zarówno szef KE Jean-Claude Juncker, jak i europejski negocjator Michel Barnier.

- Nowa umowa daje realną szansę, ale teraz wszystko w rękach Izby Gmin (brytyjska izba niższa parlamentu - red). To znów Wielka Brytania musi się zdecydować czy wyjść z Unii Europejskiej i na jakich warunkach - tłumaczył Jan Dziedziczak.

Podkreślił także, że wynegocjowanie nowej umowy wcale nie przesądza, że uda się ją przegłosować. - Były już odrzucane umowy w sprawie brexitu, a ta nowa wcale nie jest korzystniejsza z punktu widzenia brytyjskiego. Chociaż każda umowa jest korzystniejsza niż brak umowy. Ale już posłowie wybrani w okręgach w Irlandii Północnej mówią, że niechętnie to poprą - podkreślił polityk.

Jan Dziedziczak: brexit bez umowy byłby porażką wszystkich stron

Poseł PiS podkreślił, że brexit nie jest rzeczą, choćby z punktu widzenia polskich interesów. Jednak gdyby doszło do niego bez umowy, to byłby jeszcze gorszy.

- W ogóle brexit jest czymś złym, na przykład z punktu widzenia interesów Polski, bo ja tak zawsze staram się patrzeć na politykę międzynarodową. Ale tzw. No Deal - brexit bez umowy - jest porażką wszystkich stron - wszyscy na tym stracą - mówił Jan Dziedziczak.

Zaznaczył również, że obecnie Brytyjczycy zmagają się z konsekwencjami, o których przed referendum nikt nie mówił. Chodzi o Irlandię i granicę przebiegającą przez wyspę. Poseł tłumaczył, że o tę granicę toczyły się boje i to krwawe i tak naprawdę dopiero przed kilku laty udało się je załagodzić, a swoista "likwidacja" granic związana z wstąpieniem do Unii Europejskiej sprawę niejako załatwiła.

- Jeśli chodzi o Irlandię, to to jest bardzo trudna sytuacja. To są skutki brexitu, których - moim zdaniem - ludzie głosujący za wyjściem z Unii Europejskiej nie brali pod uwagę - mówił poseł, przedstawiając obawy, że konflikt irlandzko-brytyjski może powrócić.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)